Závěry auditu Evropské komise o Babišově střetu zájmů jsou konečné. Ať to neplatí daňoví poplatníci, říká Hamáček

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
agrofert stret zajmu
Zdroj: Profimedia

Evropská komise v pátek zveřejnila závěrečnou zprávu auditu, podle kterého je český premiér ve střetu zájmů a měl by vrátit dotace získané Agrofertem z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po datu platnosti novely českého zákona o střetu zájmů, píše ČTK.

Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že Česko s výsledkem auditu nesouhlasí. Premiér Andrej Babiš provinění odmítá, podle něj jde o „účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů“.

Závěry auditu nelze zpochybňovat, upozorňuje člen Evropského parlamentu Zdechovský

Jeden z českých europoslanců, místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský upozornil, že závěr auditu je konečný a nezpochybnitelný.

Česká republika se může v případě nesouhlasu s výsledkem celého vyšetřování obrátit na unijní soud.

„Andrej Babiš změnil historii EU. Bohužel však ne v pozitivním smyslu. Ještě nikdy se komise nezabývala porušováním zákona a unijního nařízení premiérem členského státu a nerozhodla o publikaci svých auditních šetření. Dokazuje to, jak zásadní problém střet zájmů Andreje Babiše pro EU představuje,“ dodal Zdechovský.

ČSSD kvůli výsledku auditu z vlády neodejde, řekl Hamáček

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že kvůli situaci nehodlá jeho strana opouštět vládu: „Sociální demokracie v této fázi a vzhledem k situaci nebude dělat nic, co by dále destabilizovalo situaci. Popravdě řečeno, po tom, co mám za sebou v těchto dnech a týdnech, z představy, že to řeší Piráti nebo úřednická vláda, mě jímá hrůza,“ uvedl.

Závěr EK ale nezpochybňuje: „Za sociální demokracii říkáme, že pokud tady byly vyplacené nějaké dotace neoprávněně, tak by je měl Agrofert vrátit, aby nehrozilo riziko, že to zaplatí český daňový poplatník, a jinak celá ta záležitost je pana premiéra.“

Celou situaci komentovalo několik opozičních politiků, pro které není výsledek auditu žádným překvapením.

„Evropská komise potvrdila, co jsme v Evropském parlamentu říkali už před rokem. Andrej Babiš je ve střetu zájmů a dotace pro jeho firmu jsou vypláceny neoprávněně. Tento typ finanční kriminality musí Evropa postihovat, ať už ho páchá obyčejný mafián nebo premiér členského státu,“ uvedl europoslanec Mikuláš Peksa z Pirátské strany.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články