Milenka Václava Havla prozradila, jak to spolu měli. Tuto krásku odradila až jeho svatba

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vaclav havel
Zdroj: Michal Kalasek / Shutterstock.com

Jitka Vodňanská je psychoterapeutka, která pracuje s alkoholiky. Je pravidelnou návštěvnicí barmských mnichů a hlavně byla milenkou Václava Havla. Jejich vztah trval dlouhých sedm let.

Mnohé o jejich vztahu prozradí film Havel, který se dostal do kin minulý rok. Je zaměřený na disidentská léta Václava Havla, protože ta byla plná nejen zakázaných večírků a dopisů, ale také strachu nebo statečnosti.

Vztah mezi Jitkou a Václavem trval i během jeho manželství s Olgou. I ta však měla mimomanželský poměr, konkrétně s hercem Janem Kašparem.

S Havlem se potkala v 80. letech

Vodňanská se s Havlem setkala poprvé v 80. letech. Jejich milostný vztah začal až mnohem později, Václav Havel se vrátil z vězení a podle slov Vodňanské potřeboval hlavně oporu. Havel je známý tím, že měl rád ženy, rád s nimi flirtoval a vždycky jich kolem sebe měl spoustu. Vodňanská a jeho žena Olga patřily mezi stálice, které si oblíbil nejvíce.

Již dříve se o Olze vyjádřila Vodňanská pro Ona DNES: „Olga, ta mě takovým zvláštním způsobem přijala, našly jsme si k sobě cestu. Ona byla velmi moudrá a silná.“ Občas se všichni tři sešli na Hrádečku, a vznikaly vtipné situace. „Do odkapávače jsem dávala obráceně talíře. Olga je dávala jednou stranou, ale já je dávala tou druhou, velkej problém. Ale to nebyl boj o talíře, to byl boj o teritorium,“ uvedla Vodňanská, která doufala, že jednou bude mít Havla pouze pro sebe.

jitka vodnanska

Zdroj: Show Jana Krause / Profimedia

V roce 1985 se Havel s Vodňanskou vydal na dovolenou po celé republice, protože chtěl zjistit, jestli ho budou zatýkat. To se také stalo, a hned na první návštěvě přítele Ladislava Lise. StB oba zadržela. Vodňanská situaci popsala, uvedla, že s nimi byly také děti. Zatímco Havla i Lise zatýkali, ona společně s Lisovou ženou z auta odnesla spoustu disidentského materiálu a schovala jej na různých místech.

Havla po dvou dnech pustili, ale následně došlo k zadržení na večírku u jejich přátel – do cely se dostala i sama Vodňanská. Tu sice po výslechu propustili, ale musela vlakem rovnou do Prahy – měla na sobě večerní šaty, byla bosá, bez klíčů od domova. Její vztah s Havlem byl od začátku velmi intenzivní.

Vztah skončil až svatbou Havla s Olgou

Sedmiletý milenecký vztah skončil svatbou Havla s Olgou. Vodňanská se vrhla na buddhismus a meditace, Havel se věnoval prezidentování. Každý si nakonec šel svou cestou.

Jejich vztah patří mezi hlavní linky filmu Havel. Jitku Vodňanskou ztvárnila Barbora Seidlová, hlavní roli Václava Havla pak Viktor Dvořák, ve filmu se představila také Aňa Geislerová jako Olga.

Jitka Vodňanská se narodila v roce 1944 v Praze. Ještě než potkala Václava Havla, byla vdaná za Jana Vodňanského, se kterým vychovávala syna Tomáše. Je autorkou knihy Voda, která hoří, objevila se v několika televizních pořadech jako host. V několika rozhovorech uvedla, že se Havel setkával u ní doma pravidelně i s jejím manželem.

Zvláštní trojúhelník byl ale podle jejích slov idylický, několikrát tam oba dokonce přespali. Na Vodňanskou měla žárlit hlavně Olga, se kterou se potkávala naopak na Hrádečku. Kromě Olgy a Jitky tam ale Havel žádnou ženu nepozval. A i když se kolem Havla točilo mnoho žen, Vodňanská si byla pořád jistá, že ona je tou vyvolenou.

Zdroj: iDnes, g.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články