Milion lidí dostalo první dávku vakcíny. Počet očkovaných však denně klesá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vakcina ockovani
Zdroj: BaLL LunLa / Shutterstock.com

Podle informací z webu Ministerstva zdravotnictví České republiky vyplývá, že první dávku vakcíny proti onemocnění covid-19 dostalo milion lidí. Druhou dávkou bylo naočkováno zhruba 370 tisíc obyvatel. Počet očkovaných denně narůstá, otázkou je, jak dlouho to ještě bude trvat.

V Česku aktuálně podle statistik žije přes 10,7 milionů obyvatel. Zdravotníci od prosince minulého roku podali přes více jak 1,38 milionů dávek s tím, že v pondělí večer bylo naočkováno přesně 1 007 422 lidí. Vyplývá to z oficiálních informací ministerstva zdravotnictví.

I 1 dávka může zabránit smrti

V prvním případě se očkují senioři, kteří spadají do rizikové skupiny. Vakcínu dostávají jakožto první, protože je u nich vysoká šance špatného průběhu nemoci i vysoké riziko smrti. Při očkování se ale nezapomíná na lidi v první linii – zdravotní personál, hasiče, policisty, ale i učitele.

Podle odborníků je prokazatelné, že už pouze jedna aplikovaná dávka může zabránit nemoci v tom, aby se u lidí rozjela horší podoba této nemoci, dokonce může zcela odvrátit případnou smrt. Z jejich pohledu je tedy očkování nepostradatelné.

„V Česku se zatím používají tři vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), obě se podávají ve dvou dávkách,“ informuje o tom CNN Prima NEWS. Nejčastěji se aplikují séra od společnosti Pfizer/BioNTech, až v 80 procentech.

Mezi méně používané patří vakcíny dalších dvou společností, které k nám taktéž protilátky dováží. Druhou schválenou společností je AstraZeneca, ta se použila ve 13 procentech případů. V 8 procentech se použila vakcína od firmy Moderna.

Očkování je potřebné, chybí ale vakcíny

Počet očkovaných denně klesá. V pondělí se stihlo naočkovat zhruba 33 tisíc lidí, tedy o necelé tři tisíce méně, než je běžné. „Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládá, že v tomto týdnu by mohl počet očkování stoupnout až na 70 tisíc denně, na víc zatím nejsou podle něj vakcíny,“ píše CNN Prima NEWS. Za jeden den se stihlo v maximu oočkovat přes 52 tisíc lidí.

Důvodem, proč se očkování zpomalilo, může být fakt, že se omezil dovoz vakcín a nutnost šetřit látky na druhé potřebné očkování. Česká republika měla údajně objednat vakcíny pro 11 milionů obyvatel s tím, že cíl je proočkovat celkem 70 procent obyvatelstva. Podle vlády se to za aktuální situace má stihnout do konce letošního léta.

Celkem za dobu pandemie zemřelo u nás přes 25 000 lidí. Z toho polovina připadá jen na letošní rok. Za posledních sedm dní zemřelo tisíc lidí s onemocněním covid-19.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články