Miloš Vystrčil předal stříbrné pamětní medaile. Ocenil hudebníky, novináře i faráře

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vystrcil Milos
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Miloš Vystrčil u příležitosti Dne české státnosti předal na půdě Senátu ČR stříbrné pamětní medaile. Ocenil tak 19 lidí, kteří se podle jeho názoru zasadili o dobré jméno Česka. A skupina to byla opravdu pestrá, nechyběli sportovci, novináři či duchovní.

Miloš Vystrčil přivítal oceněné v Hlavním sále Valdštejnského sálu. Dle jeho proslovu se jednalo o osobnosti, které pomáhají ostatním lidem či jdou příkladem.

„Ve svých životech totiž nehledají žádné zkratky a žádná rychlá, jednoduchá, či dokonce naivní řešení. Uvědomují si, že jednoduchá cesta často může vést do zapomnění a tmy. Proto volí cestu obtížnější, náročnější, ale mnohem více život naplňující, která přináší pomoc a solidaritu,“ vysvětlil předseda Senátu.

Vyznamenal fotbalisty i faráře

Nakonec bylo vybráno 19 osobností, které ocenění z jeho rukou převzaly. Jednalo se o opravdu pestrou škálu osobností rozmanitého věku i povolání.

Oceněno tak bylo například 5 stále žijících československých fotbalistů, kteří skončili druzí na mistrovství světa v roce 1962. „Jsem nesmírně poctěný. Opravdu děkuji českému Senátu za toto ocenění, přidalo mi to deset roků života,“ svěřil se České televizi Jozef Štibrányi.

Laureáty stříbrné pamětní medaile se ale staly i podstatně mladší ročníky. Například dvojice farářů Českobratrské církve evangelické — Jakub Helebrant a Karel Müller. Ti se proslavili na sociálních sítích, kde se snaží mladým lidem přiblížit náboženství, a to zajímavým a originálním způsobem.

Ocenění pomáhají mladým lidem

Dále byl oceněn tanečník Yemi Akinyemi Dele, který pomáhá začínajícím talentům, či známá mezzosopranistka Dagmar Pecková, která rovněž podporuje mladé lidi v rámci svého festivalu Zlatá Pecka. Medaili převzala i zpěvačka a umělkyně Ida Kelarová.

Pro ocenění si dále došla novinářka pracující v Rádiu Svobodná Evropa Lída Rakušanová, novinář Petr Třešňák a spisovatel Petr Hora-Hořejš, který se ve svých dílech zabývá českou krajinou i historií. Dále zakladatel festivalu Jeden svět Igor Blažević a tvůrce mobilní aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Medaili dostali i lékaři a ekologové

Vyznamenání si rovněž převzali entomologové Jan Žďárek a Milan Hluchý, psychoterapeutka Petra Třešňáková či lingvistka a profesorka Alena Macurová.

Všem oceněným pogratuloval Miloš Vystrčil ještě i prostřednictvím svého twitteru, kam rovněž přidal snímek se všemi laureáty.

Zdroj: Senát, Česká televize, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články