Miloš Zeman jmenoval nového guvernéra České národní banky. Je jím Aleš Michl

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ales michl guverner
Zdroj: Daniel Černovský / CNC / Profimedia

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky Aleše Michla, který je členem bankovní rady už od prosince 2018. Do funkce nastoupí od 1. července.

Slavnostní ceremoniál proběhl na Pražském hradě, kde Michl přednesl svůj projev, v němž slíbil, že ČNB zůstane konzervativní a bude plnit cíle finanční stability. Michl se stal pátým guvernérem ČNB. Mandát tomu stávajícímu, tedy Jiřímu Rusnokovi, totiž nemůže být znovu prodloužen.

Členové bankovní rady jsou ve funkci šest let

„Předpokládám, že navrhnu na prvním zasedání bankovní rady, které povedu v létě, stabilitu úrokových sazeb po určitou dobu, vyhodnotíme dopady dosavadní měnové politiky, vyhodnotíme nové indikátory přicházející z ekonomiky a po určité době se rozhodneme co dál,“ uvedl po svém jmenování Michl.

Bankovní rada má sedm členů. Kromě guvernéra je tu také viceguvernér Marek Mora a Tomáš Nidetský, a ostatní členové rady Vojtěch Benda, Oldřich Dědek, Tomáš Holub a Aleš Michl, který novou funkci zastane až od července letošního roku. V čele ČNB je tak stále Jiří Rusnok.

Členové rady jsou jmenováni prezidentem republiky na dobu šesti let, ale žádný z členů nesmí stejnou funkci zastávat více než dvakrát, z toho důvodu Rusnokovi již mandát nemůže být prodloužen, uvedla ČNB na svých stránkách. Michl pak uvedl, že očekává vysokou inflaci i během následujících měsíců.

Cílem je vrátit inflaci na dvě procenta

„Bude kolem 15 procent. Hlavní cíl bude navrátit inflaci na dvě procenta. Předpokládám, že to bude trvat dva roky,“ řekl nový guvernér. Zvyšování úrokových sazeb k tomu navíc moc nepřispívá. Michl totiž neměl na měnovou politiku Rusnoka stejný názor jako dosavadní guvernér.

Lidé by ale neměli očekávat snižování sazeb ihned, co se ujme funkce. „Od července předpokládám, že úrokové sazby již budou na nějaké úrovni. Předpokládám, že budou dostatečné k tomu, aby krotily případnou poptávkovou inflaci, pokud by nastala,“ řekl pro Novinky.

Prezident Miloš Zeman měl čtyři kandidáty, mezi kterými se rozhodoval, jasno měl ale už minulý týden. V nejužším výběru pak kromě Michla byl také Nidetzký a Mora. Česká televize pak uvedla, že dalším z nich byl šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČNB, Česká televize, Novinky

Autor: Raina TomanováSouvisející články