Miloš Zeman ocenil 78 osobností. Dcera Mašína odmítla vyznamenání převzít

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Prezident Miloš Zeman 28. října u příležitosti státního svátku naposledy předal státní vyznamenání. Ve Vladislavském sále Pražského hradu ocenil celkově 78 osobností. Dcera Josefa Vladimíra Mašína z organizace Tři králové ocenění převzít odmítla.

„Dnes už nevyznamenáváme hrdiny, kteří padli v boji s netolerantním totalitním režimem. Dnes především medailí Za hrdinství oceňujeme ty, kdo sami zachránili lidské životy,“ uvedl prezident na začátku ceremoniálu.

Podle očekávání udělil prezident Řád bílého lva ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenskému a upozornil na jeho velké zásluhy ve prospěch České republiky. Řád za něj přebral vedoucí ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj, píše Česká televize.

Ocenění odbojové skupiny

Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost získali zástupci odbojové organizace Tři králové. Za Josefa Balabána, Josefa Vladimíra Mašína staršího a Václava Morávka převzali ceny členové jejich rodin.

Dcera Mašína nicméně odmítla ocenění převzít, a zastoupila ji tak ministryně obrany Jana Černochová. Mašínová podle iDNES Zemanovi dlouho zazlívá, že odmítá vyznamenat i její bratry, kteří v 50. letech bojovali proti komunistickému režimu.

„Při svém útěku na západ dýkou podřízli hrdlo svázanému zajatci. Zastřelili z pistole pokladníka, který převážel výplaty zaměstnancům. Ani jedna z obětí nebyla exponenty komunistického režimu. Nelze jejich vraždy vydávat za akt protikomunistického odboje,“ vysvětlil Zeman, proč se rozhodl nevyznamenat Ctirada a Josefa Mašíny.

Ti, kteří nás opustili

V oblasti kultury Zeman vyznamenal zesnulé umělce, ke kterým patří i Hana Zagorová nebo Miroslav Žbirka, uvádí Deník N. Za Zagorovou převzal ocenění hudebník Karel Vágner. I jeho syn Jakub se dočkal ocenění jakožto úspěšný rybář a popularizátor rybolovu.

Dále podle Novinek ocenil Zeman i řadu lékařů, ke kterým patří například Miroslav Zavoral, internista a ředitel Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích a také internista Miloslav Kalaš.

Prezident v souvislosti s děním v Hřensku, kde letos v létě bojovali záchranáři i hasiči s rozsáhlým požárem, ocenil také mnoho lidí z řad těchto hrdinů. Kompletní seznam jmen pak na svých stránkách zveřejnil Pražský hrad.

Zdroj: Novinky, Deník N, iDNESČeská televize, Pražský hrad

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články