Miloš Zeman se omluvil prezidentu Izraele za Lipavského. Podle vlády šlo ale jen o laciné gesto

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zeman Herzog
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Miloš Zeman přivítal v pondělí 11. července na Pražském hradě izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga. Ten ocenil českého prezidenta vysokým izraelským vyznamenáním. Zeman se naproti tomu omluvil za chování českého ministra zahraničí vůči Izraeli. Členové vlády to ale označili za prázdné gesto.

Prezident Izraele Jicchak Herzog dorazil do sídla českého prezidenta v pondělí dopoledne. Na programu byla vojenská přehlídka, slavnostní oběd a také setkání s lidmi, kteří během 2. světové války přežili pobyt v koncentračních táborech.

Zeman chce prohloubit česko-izraelskou spolupráci

Miloš Zeman přednesl projev, ve kterém akcentoval dobré vztahy mezi Českou republikou a Izraelem, které by chtěl podle jeho slov dále rozvíjet.

„Myslím si, že je také příležitost pro další rozšíření již tak vynikající spolupráce v poli obranném, v poli technologie, kde uznáváme vysokou úroveň technologické vyspělosti Izraele, a samozřejmě v řadě dalších oblastí,“ uvedl ve svém oficiálním proslovu Zeman.

Izraelský prezident ocenil Zemana medailí

„Jste důležitým partnerem, spojencem a vaše láska k Izraeli je všem známá,“ řek podle zpravodajského webu ČT24 Herzog českému prezidentovi. Na důkaz dobrých vztahů mu pak předal nejvyšší izraelské státní vyznamenání — Medaili Prezidenta Státu Izrael.

Podle tiskového vyjádření, které poskytl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, to bylo za „neochvějnou podporu státu Izrael, lidu Izraele a židovského národa, za zásluhy o pěstování hlubokého a dlouholetého přátelství mezi Izraelem a Českou republikou.“

Zeman se omluvil za Lipavského

Zeman s Herzogem rovněž probírali nedávnou zprávu komise Rady OSN pro lidská práva. V té bylo mimo jiné uvedeno, že hlavním původcem napětí mezi Izraelem a Palestinou je právě Izrael, který má neprávem okupovat palestinská území.

Podle deníku iDNES oba prezidenti rezoluci společně odsoudili. Zeman se pak dokonce omluvil za ministra zahraničí Jana Lipavského, že se k odmítnutí na poli OSN nepřipojila i Česká republika stejně tak, jako to učinily jiné státy.

Koalice se ministra zahraničí zastala

Lipavský se okamžitě začal bránit. Podle něj se není za co omlouvat. „Platí, že ČR je v rámci EU jedinou zemí, která na jednáních v OSN dlouhodobě konzistentně a důrazně prosazuje, aby se snížila proti-izraelská agenda v OSN, zredukoval se počet předkládaných rezolucí a jejich jazyk byl více faktický a vyváženější,“ vysvětlil ministr serveru iDNES.

S tím souhlasil i premiér Petr Fiala. „ČR byla vždy jedním z největších spojenců Izraele a v tom budeme v plném rozsahu pokračovat,“ uvedl šéf české vlády pro ČTK.

Ještě přísněji hodnotila Zemanovo vystoupení předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Tato laciná gesta prezidenta Miloše Zemana jsou podle mě zcela zbytečná a určená především domácímu publiku,“ vysvětlila zpravodajskému webu Pekarová Adamová.

Zdroj: Hrad, ČT24, iDNES, ČTK

Autor: Markéta MladáSouvisející články