U příležitosti zahájení předsednictví ČR v Radě EU projev pronesl i prezident. V Rudolfinu zazněly známé skladby

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
predsednictvi eu fiala
predsednictvi eu fiala

V pátek večer v pražském Rudolfinu zazněly písně českých autorů. Jednalo se o zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie a podobné koncerty budou probíhat po celou jeho dobu.

Podle premiéra Petra Fialy byly skladby vybrány takto záměrně, protože jim budou rozumět všechny národy. U této příležitosti pronesl projev také prezident ČR Miloš Zeman, který uvedl, že státy EU spojuje volba svobody. V projevu si také vzpomněl na Goethův román.

Česká republika by měla odvést dobrou práci

„Když jsem přemýšlel, co dnes říci ve vymezených několika minutách, což je daleko těžší než mluvit půl hodiny, tak jsem si vzpomněl na Goethův román, který se jmenuje Spřízněni volbou, Wahlverwandtschaften, a uvědomil jsem si, že je to vlastně skvělý název pro Evropskou unii,“ řekl Zeman na úvod.

„Je dobré si uvědomit, že svoboda není samozřejmá, že svoboda není pohodlná. Svoboda je neustále něčím ohrožována, například dnes agresivní válkou na Ukrajině, ale také netolerantním a nenávistným kvazi politickým náboženstvím či ideologií, fanatismem nejrůznějšího druhu, naivní, ale o to nebezpečnější utopií.“

Mluvil také o tom, jak je svoboda ohrožována. „Chtěl bych tedy naší České republice popřát, aby v čele národů a zemí spřízněných volbou svobody odvedla dobrou práci,“ ukončil projev, jehož celé znění najdete na stránkách Hradu. K výběru hudby se na začátku koncertu vyjádřil premiér Petr Fiala.

„Hudbu jsme vybrali záměrně. Hudbě rozumíme všichni bez ohledu na jazyky, kterými mluvíme a hudba je také krásná v tom, jak je pestrá, jak je různorodá, a podobně různorodé jsou i národy, které tvoří Evropskou unii,“ vysvětlil.

Zazněla česká klasická hudba i premiérové skladby

„Silnější než včera musí být za půl roku nejen Česká republika, ale i Evropa, to je náš společný úkol. Předsednictví je příležitost uvědomit si, že nejsme malý a nevýznamný národ, o jehož budoucnosti se rozhoduje jinde,“ dodal Fiala.

Silnější než včera se jmenuje také skladba, kterou složil klavírista Tomáš Kača a která také poprvé zazněla při této příležitosti. Na programu byla i díla jiných českých autorů. Zazněla klasika Antonína Dvořáka, ale také skladba Modlitba pro Martu v podání orchestru.

Česká republika získala předsednictví na šest měsíců se začátkem 1. července. K této příležitosti se 2. září uskuteční koncert České filharmonie. Koncert ponese název Koncert pro Evropu a vystoupí zde první český orchestr, uvedla Česká televize.

Zdroj: iDNES, Hrad, Česká televize

Autor: Raina TomanováSouvisející články