Miloš Zeman v Partii: Fiala nic nedělá, Rakušan by mi měl děkovat. Já mám sondu v břiše, ale jinak se mám dobře

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS promluvil prezident Miloš Zeman k celé řadě témat. Mezi ta stěžejní patřilo jmenování nového guvernéra ČNB či ministra školství, Zeman se ale zmínil také o svém zdravotním stavu a o tom, komu by přál prezidentský úřad v následujících letech.

Zeman si v poslední době vyslechl hodně kritiky. Jeho jmenování Aleše Michla do pozice guvernéra ČNB nenechalo chladnými mnohé politiky i experty. Například bývalý guvernér Jiří Rusnok je prý dle prezidenta dotčený, že se stal jeho nástupcem právě Michl. Navíc se mu nelíbí, že Zeman slibuje stabilizaci úrokových sazeb během války na Ukrajině.

„Já si to nemyslím. Samozřejmě můžete mít různé problémy včetně války na Ukrajině, na kterou se teď všichni odvolávají,“ odpověděl Zeman. „Velmi mě potěšil projev ekonoma Jana Švejnara, který právě zkritizoval předchozí vedení České národní banky, a já s jeho kritikou do značné míry souhlasím,“ dodal.

Zkritizoval vládu

S tématem nového guvernéra souvisela i kritika vlády, kterou Zeman rozhodně nešetřil. O kabinetu Petra Fialy prohlásil, že s inflací nedělá vůbec nic. „Tato vláda, dobře, je u moci jen půl roku, tak chci být opatrný v její kritice. Ale měla alespoň něco připravit, něco by mělo být na horizontu,“ řekl.

„Za mé vlády, aniž bych se tím nějak vytahoval, proběhla reforma veřejné správy. Vznikly kraje, připravila se profesionalizace armády, byly privatizovány banky, Česko vstoupilo do Severoatlantické aliance, připravili jsme vstup do Evropské unie a tak dále,“ dodal.

Následně si rýpl i do ministra vnitra Víta Rakušana, který by mu měl podle jeho slov poděkovat za jmenování nového ministra školství. „Samozřejmě že když pan Rakušan navrhl pana Balaše, a já jsem ho při přijímacím rozhovoru takříkajíc zkritizoval, tak lidsky pochopím, že se naštval,“ řekl Zeman. I tak ale se skřípějícími zuby nakonec Balaše jmenoval.

Promluvil i o zdravotním stavu

Zeman na tom zdravotně poslední měsíce není moc dobře, doufá ale, že by se to mohlo zlepšit. „Kdybych si rozhalil košili a stáhnul nátělník, tak na mém bříšku uvidíte takzvanou žaludeční sondu. Touto sondou dostávám do těla umělou výživu. Pevně doufám, že mně ji vyndají na podzim tohoto roku. A to je všechno,“ objasnil.

„Dozvěděl jsem se, že už i Karel Schwarzenberg je na invalidním vozíku, Václav Klaus chodí o hůlce. Takže my tři starci jsme na tom prakticky stejně,“ poznamenal s tím, že se nachází ve stavu, který odpovídá jeho věku. Jelikož je mu ale 77 let, podle některých by mohl vypadat lépe.

V závěru debaty pak Zeman promluvil i o tom, komu bude držet palce při následujících prezidentských volbách. Podle jeho slov jsou dvěma nejsilnějšími kandidáty Josef Středula a Andrej Babiš. Uznal, že je možné, že jednoho z nich v budoucnu dokonce i veřejně podpoří.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články