Zeman o válce i o ekonomické krizi: Jsme ve schizofrenní situaci, odmítáme plyn z Ruska, zároveň se bojíme, že o něj přijdeme

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Profimedia

Jmenování ministra školství a guvernéra České národní banky, řešení názorů na vhodné prezidentské kandidáty, válka na Ukrajině. Miloš Zeman toho má v poslední době opravdu hodně. O těch nejdůležitějších bodech se rozpovídal v rozhovoru pro MF DNES a odpověděl na řadu otázek, které si v současné době nejen politici, ale i čeští občané kladou.

V rozhovoru mimo jiné prohlásil, že premiéra Petra Fialu má rád, uvědomuje si ale, že se jeho vládě příliš nedaří. Tuto informaci zmínil ve spojitosti s kauzou Dozimetr, která vyvolala pořádný skandál kolem hnutí STAN. Někteří opoziční politici dokonce požadovali odvolání ministra vnitra Víta Rakušana.

„Jsou dvě funkce pana Rakušana. Funkce předsedy STAN a funkce ministra vnitra. Jestliže předseda hledí na šest skandálů za sebou a prakticky nic proti nim nedělá, není to dobrý předseda. Pokud jde o pana Rakušana jako ministra vnitra, tam bych chtěl naopak ocenit jeho práci při řešení krize ukrajinských běženců. Tam si vedl velmi dobře,“ řekl k tomu Zeman.

Vláda s nulovou podporou

Zeman se v rámci rozhovoru věnoval řadě témat. Byl dotázán i na ekonomickou situaci v České republice, konkrétně na to, zda nemůže mít krize vliv na funkčnost vlády.

„Spíše bych se zabýval případným napětím ve veřejnosti, jehož je napětí ve vládní koalici přirozeným důsledkem. Vím, že Josef Středula předpokládá na září rozsáhlé demonstrace proti vládní politice,“ odpověděl prezident.

Podle jeho slov není vyloučené, že přejdou demonstrace v generální stávku. „Já bych chtěl samozřejmě vládě pomoci, jenomže ona je spoluautorem rozpočtového výpadku 90 miliard korun v příjmové dani zaměstnanců, na což jsem upozorňoval ve svém projevu v Poslanecké sněmovně.“

„Když to shrnu, je velmi laciné trefovat se dnes do vlády, když to dělají všechna média, včetně těch dříve provládních. Tato vláda má téměř nulovou mediální podporu,“ řekl a upřesnil, že zaslouženě. „Nezapírám, že mám pochybnosti o kompetenci některých členů vlády,“ dodal.

Schizofrenní situace

V druhé části rozhovoru se Zeman věnoval tématu války na Ukrajině. Popsal Putina jako člověka, který je sice diktátor, i tak si ale přeje být milován svým lidem. To se mu od anexe Krymu v roce 2014 příliš nedaří.

„Podle mého názoru ta válka bude dlouhá, bude opotřebovávací, ale to teď neříkám jen svůj názor, ale i názor mnoha odborníků, které čtu nebo s nimi diskutuji,“ varoval prezident.

„Víte, já jsem nedávno na videokonferenci říkal, že jsme ve schizofrenní situaci. My vyhrožujeme Putinovi, že přestaneme odebírat jeho plyn, a současně se bojíme, že nám Putin ty kohoutky zavře. Ale zatímco válka na Ukrajině může dejme tomu do roka skončit, tak největším nepřítelem ekonomické, a tedy i politické a sociální stability je Zelený úděl,“ odpověděl na dotaz ohledně ruského plynu.

V rozhovoru se prezident zmínil také o jmenování guvernéra ČNB, kterým se stal Aleš Michl, a o jmenování nového ministerstva školství, kterého po demisi Petra Gazdíka nahradil Vladimír Balaš. Probral také podezření, zda v souvislosti s jeho onemocněním nedošlo ze strany ošetřovatelů k trestnému činu. V tomto ohledu se už obrátil na ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Zdroj: Pražský hrad, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články