Minimální mzda by se měla zvýšit. Překvapí vás, kdo v tom bude mít prsty

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
josef stredula
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Existuje muž, který bojuje za to, aby se minimální mzda zvýšila. Jmenuje se Josef Středula, je předákem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a na televizi CNN Prima NEWS se v pořadu 360° vyjádřil ke schválení minimální evropské mzdy. Věří, že minimální mzda naroste. Jenže v cestě mu stojí hned několik věcí.

Josef Středula si na televizních obrazovkách posteskl, že se v době covidové vláda postarala o podnikatele, zaměstnanci ji ale nechali chladnou.

„Vláda zvýšila kompenzační bonus podnikatelům z 500 na 1 000 Kč za den. Se zvýšením minimální mzdy má ale problém! Mají snad zaměstnanci jiný žaludek? Je to furt dokola už 30 let!“ citovala Středulu po jednání CNN Prima NEWS.

Ten se udivuje nad tím, že vláda se pořád nemá k tomu, aby zvýšila minimální mzdu. Jako představitele odboru je to pro něj něco nesmírně důležitého.

Maláčová nemá dostatečnou podporu

Za zvýšení minimální mzdy zaměstnanců sice kope ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, podporu kolegů z kabinetu ale příliš nemá. Líbilo by se jí navýšení na 18 tisíc korun, tedy o částku 2 800 korun.

„Naším cílem je minimální mzda alespoň na úrovni 50 procent průměrné mzdy. Prvním krokem je navýšení na 18 tisíc korun a další rok na 20 tisíc korun,“ míří vysoko Maláčová a odbory jí tleskají.

Jenže narazila už u Aleny Schillerové, ministryně financí, která zvyšování mezd tak růžově nevidí. Odvolává se především na dohodu v tripartitě (zástupců vlády, odborů a podnikatelů) a na to, že takový návrh nemá zanesen ve státním rozpočtu.

„Věřím v rozumný konsenzus, který nezpůsobí to, že nízkopříjmoví lidé přijdou o práci a malým a středním firmám ublíží. Obávám se, že tento návrh by v této nelehké době přinesl více problémů než dobra,“ řekla deníku E15.

Středula argumentuje produktivitou práce a vysokým hospodářským výkonem

Středula ale nesouhlasí a pokračuje v tvrzení, že si zaměstnanci zkrátka zaslouží více peněz. Argumentuje přitom produktivitou práce.

„Česká republika má velmi vysoký hospodářský výkon. Produktivita práce ve srovnání s Německem se blíží 70 procentům, ale naše mzdy jsou asi 38procentní,“ vyjádřil nespokojenost s výší odměn Středula s tím, že si lidé zaslouží více peněz,“ řekl CNN Prima NEWS svůj názor.

Středula věří v návrh evropské směrnice o přiměřených minimálních mzdách. V jejím textu se lze dočíst, že směrnice doporučuje, aby nejnižší výdělek dosahoval poloviny průměrné mzdy (35 611 korun) nebo 60 procent mediánové mzdy (29 867 korun).

Zdroj: CNN Prima NEWS, E15

Autor: Marek SlaninaSouvisející články