Důchodci, takto si vláda kupuje vaše hlasy. Skočíte jí na to?

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
jana malacova
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Příští rok si důchodci dle všeho polepší o tři sta korun. Že se k tomu schyluje, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová už v druhé polovině května v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS. Už tehdy tento krok negativně ohodnotil ekonom Jan Hampl. Za tu dobu ale stihl nastřádat i další odpůrce.

„Nedělejte, prosím, problém veřejných financí před volbami ještě vyšší, těmi dárečky, těmi nápady na dodatečné výdaje nad rámec zákona, které by znamenaly, že sekera rozpočtu bude ještě vyšší,“ řekl tenkrát Hampl v Partii Maláčové. Ta se hájila tím, že důchody je třeba zvedat a s tím tlačit i na růst mezd.

Přitom průměrný důchod se zvyšuje už od roku 2019. Neopomínejme také to, že loni důchodci dostali před krajskými volbami ještě tzv. rouškovné ve výši 5000 Kč.

Senioři prý mají předplaceno

Maláčové se to však podařilo a na konci května vláda odsouhlasila navýšení penzí o dalších tři sta korun nad zákonnou valorizaci.

„Spravedlivé důchody jsou pojem, který teď budete slýchat často. Na vládě jsme dnes schválili návrh sociální demokracie, aby se penze opět navýšily nad zákonnou valorizaci, tentokrát o 300 Kč. Senioři mají předplaceno a nemá se jim přidávat, až když zbudou drobky od stolu,“ napsala tehdy Maláčová vítězoslavně na twitter.

Starobní důchod by tak podle zákonných pravidel od začátku ledna 2022 měl narůst v průměru odhadem o 458 korun, dalších 300 korun by tak podle navrhované normy putovalo do zásluhové části důchodu, jak informovala ČTK. Znamenalo by to, že navýšení penzí by bylo trvalé a částka by každým rokem díky valorizaci dále rostla.

Zaplatí to vaši vnuci, říká Kalousek

Hampl není jediným kritikem tohoto kroku. V cestě Maláčové stojí i poslanci. Někteří se už nechali slyšet, že návrh nepodpoří.

Ačkoliv 300 korun pro každého důchodce vypadá nádherně a obzvlášť se bude vyjímat ve volebním programu skomírající ČSSD, ve výsledku by to stát přišlo na dalších 10,6 miliardy korun. Dle výpočtů pak v dalších třech následujících letech už na 32,6 miliardy korun.

K tomu se vyjádřil třeba Miroslav Kalousek „Uvědomuji si, že ekonomická situace českých důchodců není nijak růžová a pro mnohé bude ten přídavek vítaný. Problém je, že vláda ty peníze nemá. Bude si je muset půjčit a ve svém důsledku si je půjčí od vnuků těch, kterým přidá. Vnuci to pak budou muset spláceti s krvavými úroky,“ napsal pro Deník. To, že jde o navýšení na dluh, potvrdil i ekonom ČSOB Petr Dufek pro server Měšec.cz.

Mimořádné navýšení důchodů chce Maláčová financovat z digitální daně – 5 % z reklamy, které by měly platit společnosti Facebook, Amazon či Google. Tu se ale vládě zatím nepodařilo prosadit. Hlavně že s ní počítal už letošní státní rozpočet.

Že se jedná jen o kupování voličů, řekl také Vít Hradil z Raiffeisenbank. „Všechny dostupné odborné studie ukazují, že právě důchodci jsou skupinou nejméně zasaženou epidemickými restrikcemi, alespoň pokud jde o ekonomické dopady. Pro rozhazovačnou vládu jsou ovšem naopak skupinou zcela ideální – hojně se účastní voleb a jejich příjmy má vláda z velká části pod kontrolou a může je tak nejsnáze ovlivnit,“ cituje ekonoma server Měšec.cz.

Zdroj: Měšec.cz, ČTK, CNN Prima NEWS

Autor: Marek Slanina



Související články