Ministerstvo chce řešit rozúčtování tepla v centrálně vytápěných domech. SZÚ současně varuje před přílišným šetřením

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
radiator
Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo pro místní rozvoj se snaží motivovat lidi k šetření. Rozhodlo se proto prověřit vyhlášky, které souvisejí s rozúčtováním tepla v bytech. V mnoha bytových domech se totiž nájemníci o účty za topení dělí a to potom není fér k těm, kteří se snaží šetřit.

Předpisy by podle ministerstva měly co nejvíce motivovat k šetření, to se ale v současné chvíli neděje. „Zejména tuto zimu je zapotřebí, aby se každý z nás uskromnil co nejvíce,“ píše resort na svých stránkách.

Ve spolupráci s ministerstvem průmyslu zahájilo MMR rozbor případných úprav předpisů, které by mohly spotřebu energií v centrálně vytápěných domech ovlivnit, uvádí iDNES.

Když oni, tak i já

Někteří lidé se snaží šetřit. A kdo má vlastní kotel, nemá s tím problém. Jenomže v centrálně vytápěných domech lidé, kteří šetří, doplatí na to, že jejich sousedé si třeba rádi přitopí. Motivace k šetření je tak malá.

„Na základě dat o statisících bytů od Asociace rozúčtovatelů tepla se ukázalo, že existuje nemalé množství osob, pro které jsou současné limity ve vyhlášce nevýhodné a mohlo by je to odrazovat od dalšího šetření teplem,“ říká podle serveru e15 mluvčí resortu místního rozvoje Veronika Hešíková.

Mnoho lidí podle ní navíc zastává heslo: „Sousedé topí, tak já budu taky.“ Právě proto se ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš rozhodl pro změnu. Ministerstvo by nyní chtělo podpořit úsporné chování uživatelů tak, aby byla zachována určitá přiměřenost v rámci rozúčtování, a přitom nedocházelo k obohacování teplem na úkor dalších osob v domě.

„Samozřejmě, že by se nám to líbilo. Letos se pokoušíme hodně šetřit a zatím jsme topili jen výjimečně. Je nám ale jasné, že u sousedů je to jinak. Nelíbí se nám, že je to pro nás nevýhodné, i tak se ale snažíme topit co nejméně,“ říká pro Přehledně24 nájemnice jednoho z centrálně vytápěných domů v Praze.

Při šetření pozor na plísně

Šetřit se dnes pokouší mnoho lidí, řada z nich ale dělá zásadní chyby, které mohou mít dopad na jejich zdraví. Státní zdravotní ústav například varuje, že pokud budete málo topit, a navíc jen minimálně větrat, aby vám teplo neunikalo, vystavujete se riziku vzniku plísní ve vaší domácnosti.

„Při významném snížení teploty vzduchu v místnosti může docházet ke zvýšené kondenzaci vzdušné vlhkosti a tím i ke vzniku plísní na stěnách uvnitř budov. Ze zdravotního hlediska proto doporučujeme udržovat takovou teplotu, aby na nejchladnějších površích v bytě nedocházelo k časté nebo trvalé kondenzaci vlhkosti,“ říká Bohumil Kotlík, vedoucí Národního referenčního centra pro venkovní a vnitřní ovzduší.

Teplota vzduchu by se podle jeho slov měla optimálně pohybovat okolo 20 až 22 stupňů Celsia. Větrat bychom měli krátce, ale intenzivně. Právě díky tomu se vlhký vzduch zevnitř vymění za čerstvý a sušší zvenčí, vysvětlil pro CNN Prima NEWS mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, e15, iDNES, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články