Ministerstvo oficiálně stoplo dotace pro Agrofert. Jenže z jednoho důvodu mu chodí dál

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: photocosmos1 / Shutterstock.com

Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo po auditu Evropské komise o možném střetu zájmů mezi Andrejem Babišem a Agrofertem společnosti dočasně pozastavit vyplácení dotací. Podle serveru iRozhlas se to však nestalo. Jedné z firem holdingu totiž přišly peníze i po údajné stopce.

Server iRozhlas přišel se zjištěním, že české úřady vyplácely dotace firmě Fatra z koncernu Agrofert i přesto, že ministerstvo financí dotace pro holding stoplo kvůli auditu Evropské komise o možném vlivu Andreje Babiše na chod Agrofertu.

„Pilotní projekt“

Dne 3. února 2021 vyplatilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) společnosti Fatra dotaci ve výši 547 tisíc korun na nákup nového válcovacího stroje pro továrnu v Napajedlech.

Mělo jít o unijní dotaci z programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. MPO poslalo firmě peníze i přesto, že Evropská unie označila projekt za nevyhovující a Agrofertu měly být v té době dotace přerušeny kvůli probíhajícímu auditu ohledně možného střetu zájmů.

Informaci serveru potvrdil i šéf resortu Karel Havlíček. Podle něj šlo však o plánovanou akci, ve které měla být Fatra „pilotním projektem“. Ministerstvo chtělo totiž zjistit, jak na to bude reagovat Evropská unie, a zda dotaci proplatí. V případě, že by nevyhověla, mohlo by ji Česko napadnout u mezinárodního soudu.

Náměstek ministra Marian Piecha pak upřesnil, že Česká republika se závěry auditu ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše nesouhlasí, a žádá proto právní vysvětlení.

„Česká strana nesouhlasí se závěry auditu. Máme také právní stanovisko Evropské komise, že audit sám o sobě nemá právní podstatu… Česká republika potřebuje rozhodnutí, které může žalovat, tedy na základě kterého může evropský soudní dvůr říct, zda pan premiér je, či není ve střetu zájmů,“ řekl Piecha pro iRozhlas.

Unijní audity

Evropská komise se holdingem Agrofert zabírala v několika různých auditech. V jednom z nich uvedla, že je premiér Andrej Babiš, který firmu převedl v roce 2017 do svěřenských fondů, ve střetu zájmů, protože má na holding stále přímý i nepřímý vliv. Babiš to dlouhodobě odmítá.

EU však vzhledem k výsledku auditu rozhodla, že holdingu již žádné dotace vyplácet nebude a vyzvala české úřady, aby proti problému zakročily. Předseda vlády ve střetu zájmů je totiž v rozporu s unijními zásadami.

Někteří europoslanci dokonce začali mluvit o tom, že by se do doby, než se kompletně vyřeší premiérův střet zájmů, zamrazilo vyplácení unijních peněz nejen pro Agrofert, ale i pro všechny firmy v Česku.

Autor: Petr HejčlSouvisející články