Ministr Balaš navrhl zrušit první vyučovací hodinu. Škola od 9 je ale pro řadu rodičů noční můrou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir balas
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Vladimír Balaš je sice ve funkci ministra školství teprve krátce, přesto už stihl popudit řadu rodičů. Přišel totiž s návrhem, že by se děti měly ve školách učit až od devíti ráno. První vyučovací hodinu by prý zrušil. Na jeho nápad ale existují velmi sporné ohlasy.

„Devátá hodina je skvělá pro pubertální mládež. Jsou výzkumy, které říkají, že když děti chodí do školy později, tak prokazatelně podávají lepší výkony,“ tvrdí podle serveru iDNES ministr Balaš. Při orientačním hlasování delegátů sněmu STAN ale nepochodil.

„Kdo je pro devátou hodinu? Tak málo, jo? To jsem si zase naběhl,“ řekl poté, co pro jeho nápad zvedlo ruku jen pár osob. „Jako učitel mám na to docela pozitivní názor, protože můj biorytmus byl vždy až od 9. hodiny a i má první hodina v pozici žáka i učitele byla vždy ta nejhorší,“ podpořil Balaše ministr vnitra Vít Rakušan.

A co práce?

„Je pravda, že v jiných zemích se třeba začíná o něco později, na druhé straně u nás je tradice začínat v 8 hodin, takže je to na nějakou delší diskusi,“ řekl pro Novinky premiér Petr Fiala. Jiný názor má ale místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová.

Podle jejích slov návrh dává z jistého hlediska smysl, jenže řada lidí by s tím z pracovního hlediska měla problémy. „Je  otázkou u rodičů, kteří chodí brzo do práce, zda by ty menší děti stejně nemusely vstávat a chodit třeba do družiny a byly tam o to déle,“ říká.

„Já pracuji od 8 od rána, děti vozím do školy cestou do zaměstnání. Tato změna by nám úplně rozhodila režim, na který jsme zvyklí. Kromě toho děti vstávají obvykle ještě před budíkem, jsou tak naučené, stejně by déle nespaly,“ říká pro Přehledně24 pětatřicetiletá maminka z Prahy.

Raději volné odpoledne

Několik rodičů s návrhem souhlasí. „Já osobně se každé ráno dívám na to, jak jsou moje děti protivné, protože musí vstávat v sedm. Nejhorší je to v zimě, když je v tu dobu ještě skoro tma. Rozhodně by mi nevadilo vozit je do školy o hodinu později,“ říká paní Věra.

S jejím názorem se podle Přehledně24 ale řada rodičů neztotožňuje. „Kvůli práci by to rozhodně byl problém. Navíc mám pocit, že odbít si to nejhorší během dopoledne, a to jak práci, tak školu, je daleko příjemnější než trávit čas s povinnostmi dlouho do odpoledne,“ vysvětluje paní Alena, podle které by se hodina pravděpodobně nezrušila, ale spíše přesunula na později.

„Myslím, že výuka od 8 je zavedena už dlouho, a to z nějakého důvodu. Měnit teď všem rodinám režim, říkat jim, kdy mají vstávat a nechávat je zajišťovat si změny v práci, není úplně fér. Podle mého je to nesmysl,“ dodává pan Petr, tatínek tří dětí školního věku.

Zdroj: Novinky, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články