Prezident Miloš Zeman jmenoval nového ministra školství. Stal se jím právník Vladimír Balaš

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vladmiri Balas
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu 29. června nového ministra školství. Stal se jím právník a poslanec za hnutí STAN Vladimír Balaš. Prezident však vyjádřil během jmenování jisté pochybnosti s tím, že je nový ministr „poněkud mimo specializaci ministra školství“. Zároveň dodal, že nechtěl premiérovi Petru Fialovi situaci komplikovat.

Post ministra školství bylo třeba vyřešit poté, co předchozí ministr, Petr Gazdík, podal demisi kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem.

Prezident má k Balašovi dvě výhrady

„Dochází k tomu, že pan premiér Fiala, kterého si vážím, je zatížen problémy s hnutím STAN, kterého jste také členem. Já mu nechci komplikovat situaci ve věci výběru nového ministra školství,“ uvedl při jmenování Zeman a vysvětlil tak, proč i přes některé výhrady s novým kandidátem souhlasil.

Zeman má k Balašovi dvě výhrady, které při jmenování uvedl. První bylo přijetí Jana Rumla na Právnickou fakultu Západočeské univerzity. Balaš zde v té době působil jako děkan a upravil kritéria přijetí.

„Ruml tehdy nedosáhl potřebného počtu bodů. Vy jste potřebný limit snížil z 60 na 50 bodů. Bizarním výsledkem bylo, že se na univerzitu dostalo dalších 300 studentů, kteří se nevešli do předchozího limitu,“ vytkl před novináři Zeman novému ministrovi.

Balaš tento krok obhajoval tím, že by se kapacita školy nenaplnila, pokud by k tomuto kroku nepřistoupil.

Druhou výhradou prezidenta pak byl posudek na Investiční a poštovní banku v kauze jejího pádu, ohledně kterého panují pochybnosti.

Prezident si také lehce rýpl do Balašovy odbornosti. „I když se domnívám, že je poněkud mimo specializaci ministra školství. Je to spíše erudice ústavního právníka. Proto jsem vám doporučil, abyste se seznámil s regionálním školstvím,“ řekl Zeman, ale zároveň dodal, že svým působením na vysokých školách má s tímto prostředím zkušenosti.

Ohledně jisté míry neodbornosti se již dříve k Balašovi vyjádřili i někteří zástupci základních a středních škol, kteří také vyjádřili pochybnosti, zda vůbec je Balaš k vedení resortu kompetentní.

„Mně samotné jeho jméno ve vztahu ke školství nic moc neříká, oproti Gazdíkovi nás asi čeká velká změna. Nechápu, proč má být ministrem školství specialista na mezinárodní právo,“ uvedla pro Přehledně24 třídní učitelka působící na druhém stupni základní školy v pražských Modřanech.

Důvodem, proč však s kandidátem prezident nakonec souhlasil, bylo zejména předsednictví Česka v Radě EU. Prezident prý chtěl, aby byla vláda kompletní.

Balaš chce navázat na reformy Roberta Plagy

Prezident při jmenování nezmínil Petra Gazdíka, ale vyzdvihl práci předchozího ministra školství Roberta Plagy. „Byl to uznávaný odborník, který má respekt široké veřejnosti,“ uvedl Zeman k jeho práci.

Balaš řekl, že hodlá pokračovat v reformách tak, jak s nimi právě Plaga začal. Od memorování chce ve školství přejít k zaměření se na dovednosti.

Za krátkodobý cíl si stanovil získat více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Dále se musí zaměřit na zařazení ukrajinských dětí do českých škol.

Zeman jmenování Balaše využil k tomu, aby opětovně kritizoval inkluzi a vyzval nového ministra k zaměření se i na toto téma.

„Inkluze zavedla do našeho systému takzvané asistenty, kteří ruší vyučování a působí neorganicky v jakékoliv třídě… Inkluze byla hloupý experiment. Pokud se vám podaří dosáhnout toho, aby se na tomto poli situace změnila, budu rád,“ sdělil Zeman a dodal, že v běžných školách tyto děti zažívají pocit neúspěchu a šikanu.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček následně informoval, že prezident současně přijal demisi Gazdíka ke čtvrtku 30. června.

Zdroj: iDNES, ČTK, Novinky, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články