Novým ministrem školství bude pravděpodobně Vladimír Balaš. Odborníci si rozhodnutím hnutí STAN nejsou jistí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir balas
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Novým kandidátem na ministra školství se stal poslanec hnutí STAN Vladimír Balaš. Ten se velmi pravděpodobně od července ujme role po Petru Gazdíkovi, který odstoupil v souvislosti s kauzou Dozimetr. Hnutí již obeznámilo o Balašovi Piráty, dnes by se s ním měl osobně setkat i premiér Petr Fiala.

Ačkoli STAN si za svým kandidátem pevně stojí, někteří odborníci podle České televize pochybují o tom, zda je na post vhodný. Podle řady z nich se totiž údajně příliš neorientuje v regionálním školství.

„Myslím, že je to velká výzva. Petr Gazdík připravil koncepci, která by nás měla dovést k prosperitě ve školství. Je dobře, že se na ni naváže,“ sdělil v rozhovoru pro ČT sám Balaš. Dodal, že si sám dovede představit řadu jiných kandidátů, pokud ale volba skutečně padne na něj, bude vědět, co má dělat.

„Říkal jsem, že si umím představit řadu jiných kandidátů. A pak jsem říkal, že si sice nemyslím, že bych to byl já, ale že kdyby náhodou ta volba padla, tak vím, kterým směrem se ubírat a eventuálně s kým a jak,“ řekl Balaš podle serveru Novinky.

Donedávna spekulace

Ještě minulý čtvrtek se vybíralo celkově ze tří kandidátů a o Balašově kandidatuře se velmi spekulovalo. Fiala v daný den řekl, že jména kandidátů zná, chce ale vědět, jaké je konečné rozhodnutí hnutí STAN. Tehdy avizoval, že v pondělí bude vědět výsledky.

V současné době se zdá, že je skutečně Balaš velmi nadějným kandidátem, který převezme funkci po Petru Gazdíkovi. Ten z ministerského postu odchází po půl roce po podání demise. A to v době, kdy se to příliš nehodí. Ministři se totiž střídají ve chvíli, kdy řeší úřad řadu problémů spojených s uprchlickou krizí.

Ministerstvo především řeší kapacitu škol kvůli uprchlickým dětem. Jde o dobu, kdy rozhodně není nejvhodnější měnit ministry. To ale není jediný důvod, proč by se podle některých neměl Balaš na post hrnout. Zdá se totiž, že není úplně vhodným kandidátem.

V některých oblastech se neorientuje

Podle zástupců organizace EDUin (Informačního centra o vzdělávání) se Balaš jakožto vysokoškolský profesor sice pohybuje v oblasti vzdělávání, nerozumí ale tomu regionálnímu. „Přitom právě tam je aktuálně potřeba řešit nejvíc problémů,“ říkají zástupci organizace.

„Novému ministru věru není co závidět a českému školství bohužel jakbysmet. Klíčové hned po jeho nástupu do funkce bude především to, zda přijme dosavadní kontinuitu, přihlásí se ke Strategii vzdělávací politiky 2030+ a postaví se do řady za ministry (Roberta) Plagu a Gazdíka a bude dále pokračovat v rozpracovaných věcech,“ uvedl pro ČT programový ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana ale nemůže být nikdo odborníkem ve všech oblastech, Balaš tak bude jistě podle jeho slov pro vládu velkým přínosem. Tato slova podporuje i předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Myslím, že Vladimír Balaš bude posilou vlády, protože jeho znalosti mezinárodní politiky, mezinárodního práva, jsou úctyhodné,“ řekl.

Zdroj: Česká televize, Hospodářské noviny, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články