Ministr dopravy chce změnu bodového systému. Navrhne také možnost řidičáku na zkoušku od 17

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dopravni policie
Zdroj: Shutterstock

Ve středu předložil ministr dopravy Martin Kupka vládě návrh na změnu pokut a bodového systému pro řidiče. Systém by se měl podle jeho slov od roku 2024 celkově zjednodušit. Kromě toho chce ministerstvo zavést i další změny, například řidičský průkaz na zkoušku od 17 let.

V současné době má bodový systém pět sazeb. To by se mělo zjednodušit na tři, uvádí Česká televize. Nově by tak řidiči mohli dostávat za přestupky dva, čtyři nebo šest bodů. Ačkoli v některých ohledech se bodové tresty zmírní, finanční postihy budou naopak vyšší.

„Základní princip nového bodového systému chceme mít jednoduchý – přestupky vedoucí k závažným nehodám budou postihovány přísněji a naopak přestupky méně závažné, by měla řešit pouze finanční sankce, a nikoliv změna stavu bodového konta,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách.

Platit na místě se vyplatí

Podle iDNES si v případě prosazení nového návrhu budou řidiči velmi rozmýšlet, zda zaplatit pokutu na místě, nebo se dál hájit ve správním řízení. Pokuty placené přímo policistům totiž budou oproti těm ostatním výrazně levnější.

U závažných přestupků, kde je ve správním řízení sazba až 25 000, bude postih na místě za 4 500 až 5 500 korun. U prohřešků, ke kterým patří například porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo špatné parkování, bude sazba do 1 500 korun. To je méně než nyní, a postih se navíc obejde bez trestných bodů.

Řidičák od 17

Podle ministra dopravy Martina Kupky je možnost řídit od 17 let pod dohledem mentora něčím, co může dopomoci bezpečnosti na českých silnicích.

„V zemích, kde ke kroku přistoupili, se vyplatil a skutečně vedl k tomu, že si začínající řidiči dávají větší pozor a zároveň se díky prvním zkušenostem pod dohledem mentora na silnicích chovají opravdu ohleduplněji,“ uvedl pro iRozhlas.

„Řekl bych, že je to skvělý nápad. V dnešní době téměř každý den slýchám ve zprávách o nějaké tragédii na silnici. Pokud se může se situací něco dělat, měli bychom to podpořit. A já věřím tomu, že mladí skutečně zodpovědní jsou a budou,“ říká pro Přehledně24 motorista z Jihlavy.

Většina lidí ovšem nesouhlasí

Ačkoli se našlo několik jedinců, podle kterých jsou zavedené novinky pozitivní zprávou, lidé na sociálních sítích to vidí jinak. „Nejčastěji způsobují nehody mladí řidiči do 25 let. Tak jejich řady rozšíříme o další nesmrtelné borce, kterým bohatý tatínek koupil auto. A to vymyslel kdo?“ rozčiluje se někdo na facebooku.

„Spíš by to chtělo kvalitní práci PČR. Bodový systém má být doplněk, taky se o něm mluví jako o hlavním strašákovi, tak to přece vůbec nemá být,“ vyjádřil se pak na twitteru jeden z uživatelů k novinkám ohledně bodového systému.

Zdroj: Česká televize, Ministerstvo dopravy ČR, iDNES, iRozhlas, Přehledně24, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články