Ministerstvo dopravy spustilo portál pro řidiče i majitele vozidel. Zatím ale příliš nefungoval

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kupka Martin
Zdroj: FOTO: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Česko udělalo opět krok k větší digitalizaci. Ve čtvrtek oznámilo ministerstvo dopravy spuštění nového Portálu dopravy. Řidiči v něm budou moci elektronicky vyřídit celou řadu záležitostí, od výměny řidičského průkazu až ke koupi dálniční známky. Portál se ale dlouho potýkal s technickými problémy.

Ivan Bartoš, jako ministr pro místní rozvoj, na konci listopadu osobně přebral anticenu poroty České lupy, a to za nedostatečný vývoj českého eGovernmentu, tedy elektronizaci státní zprávy.

O další cenu ale zřejmě česká vláda nestojí a na digitalizaci usilovně pracuje. Ve čtvrtek tak ministr dopravy Martin Kupka oznámil spuštění Portálu dopravy. Ten má podle stránek ministerstva pomoci „občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy“.

Lidé budou moci online zkontrolovat dálniční známku i počet trestných bodů

Na portálu jsou pro řidiče k dispozici například informace o řidičském průkazu i elektronická žádost o něj, výpis z bodové karty řidiče či údaje o zákazech řízení i o přestupcích. Provozovatelé si pak mohou zkontrolovat stav tachometru či koupit dálniční známku.

Mnoho užitečných funkcí tam naleznou ale také vůdci lodí, kteří se mohou přes Portál dopravy podívat na údaje o plavidle či přihlásit se na zkoušky. Pilotům je k dispozici vydání technických průkazů a zaregistrovat se v portálu mohou také provozovatele dronů.

Do systému se pak přesunou i velké techničáky

Portál je přehledně rozdělen na 4 sekce — řidič, vozidla, plavba a letectví. Pod každým jsou vypsány všechny služby, které může občan využít. Do portálu by se do konce roku 2024 měly přesunout také velké technické průkazy. O jejich zrušení jsme informovali zde.

„Šetříme čas a peníze občanů, kteří mohou, namísto několika návštěv úřadů a prohledávání internetových odkazů, nalézt dostupné elektronické služby na jednom místě,“ uvedl v tiskové zprávě Kupka. O úspěch ministerstva se pochlubil také na svém twitteru a facebooku.

Lidé v diskuzích však byli k novému portálu skeptičtí. Především je zarazilo, že Portál dopravy není součástí portálu občana, který má doménu gov.cz. „Cílem by přece mělo být, aby občan vyřídil vše na jednom místě, ne?“ divil se Ladislav. „Proč to není součástí Portálu občana? Proč to neběží na gov.cz?“ přidal se Martin.

Systém během čtvrtka příliš nefungoval

Mnoho lidí na twitteru také upozorňovalo, že jim portál neběží vůbec. Přehledně24 to potvrdil i David, který si chtěl zkontrolovat bodový stav řidiče.

„V pátek ráno jsem si přečetl, že ministerstvo spouští nový Portál dopravy. Vzhledem k tomu, že mám elektronickou identitu přes banku, rozhodl jsem se to vyzkoušet,“ začíná své vyprávění.

„Vždy jsem ověřil svou identitu a pak mi banka napsala, že je někde problém. Na samotný Portál jsem se vůbec nedostal. Zkoušel jsem to pak ještě odpoledne a znovu chybová hláška o tom, že se něco nepovedlo. Jediné štěstí bylo, že jsem nic nepotřeboval urgentně a na web jsem se chtěl podívat spíše jen ze zvědavosti,“ vysvětlil.

Portál pak na svých stránkách informoval, že nebude k dispozici v pátek od 14 hodin a v sobotu od 12 hodin. Tak snad se s ním budou moci všichni zájemci co nejdříve seznámit.

Zdroj: Portál dopravy, Ministerstvo dopravy ČR, Twitter, Facebook, Přehledně24, ČTK

Autor: Markéta MladáSouvisející články