Ministr dopravy Kupka chystá řadu změn. Zvyšování cen známek k nim naštěstí nepatří

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kupka Martin
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Ministr dopravy Martin Kupka z ODS chystá řadu inovací a změn. Ty se týkají především budoucích řidičů v autoškolách. Čekají je nejen nové testy, ale uvažuje se také o takzvaných řidičácích na zkoušku. Co Kupka ale měnit nehodlá, je cena dálničních známek, uvedl v rozhovoru pro ČTK.

Aktuální ministr dopravy chystá ve svém rezortu řadu změn a inovací. Jako první si „posvítí“ na samotné uchazeče o řidičské oprávnění. Těm v první řadě ztížil testy, kterými je nutné projít, aby člověk dostal řidičský průkaz.

Nové testy v autoškolách

„Bezpečnost silničního provozu je jednou z mých priorit, proto oceňuji, že v první polovině února letošního roku budou do testů pro nové zájemce o řízení zařazeny nové otázky, které připravují na každodenní situace za volantem,“ vysvětlil na začátku roku zpravodajskému webu iDNES.

Nové otázky přibývají v takzvaných sadách, z nichž každá má 35 otázek. První sada byla přidána už na podzim loňského roku. V lednu přibyla další sada a k tomu ještě tři videoukázky, které mají za cíl reflektovat skutečné dění v silničním provozu.

Testové otázky mají více odpovídat realitě a praxi za volantem. Více se tam akcentují například cyklisté na silnici či povětrnostní podmínky. Odborná veřejnost tento krok kvituje. Podle mnohých byly stávající otázky už příliš zastaralé a mnohdy nepraktické.

Řidičem už od 17 let

Kupka také uvažuje o možnosti získat řidičský průkaz už v 17 letech. Takový člověk by ale mohl řídit jen pod dozorem jiného zkušeného řidiče. Podle ČTK je v aktuálním návrhu uvedeno, že takový člověk musí mít více jak desetiletou praxi, a zároveň nesmí mít žádný zápis v bodové kartě řidiče.

Dalším návrhem je i řidičský průkaz na zkoušku, který by platil pro všechny začínající řidiče bez ohledu na jejich věk. Jeho platnost by byla dva roky od složení zkoušek v autoškole. Během té doby by nesměl spáchat závažný přestupek, jinak by musel absolvovat speciální školení a zkušební jízdu navíc.

Dálniční známky zůstanou stejné

Co ale ministr dopravy nehodlá měnit, je cena dálničních známek, ačkoliv o tom už předtím uvažoval. Podle Novinek jsou ceny už příliš dlouho na stejné úrovni, a nereflektují tak inflaci a rozšiřování dálničních úseků.

Podle dostupných informací zůstanou ceny stejné až do příštího roku. Desetidenní známka tak stále vyjde na 310 korun, třicetidenní na 440 a za roční zaplatí řidiči 1500 korun.

„Jsem ráda, že cena roční dálniční známky se nezvýší. Při aktuálním zdražování téměř všeho si to nedokážu představit. Stačí, že pořád zdražuje benzín,“ uvedla pro Přehledně24 pětačtyřicetiletá řidička Jana z České Kamenice.

„Zrovna roční dálniční známka mi přijde na zdejší poměry docela levná. Klidně bych ji o pár set korun zdražil, kdyby tomu ale stav dálnic i dalších silnic odpovídal,“ myslí si podnikatel Alexandr z Prahy.

Zdroj: ČTK, iDNES, Novinky, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články