Páteční jednání Poslanecké sněmovny nepřineslo žádný výsledek. Další schůze bude až na konci dubna

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
poslanecka snemovna
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Poslanecká sněmovna navzdory svým plánům neprojednala koaliční novelu ke zpřísnění střetu zájmů. Ta by měla mířit hlavně na expremiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Na schůzi se neprojednávaly ani jiné předlohy, které měly být na programu. Závěrečný den schůze Sněmovny totiž zabraly návrhy poslanců ANO. Ti si pak v poledne vzali dvouhodinovou přestávku a jednání skončila. Trvat přitom měla právě do 14. hodiny odpolední. Další schůze proběhne až na konci dubna.

Poslanci mají pět minut na vznesení požadavku, ale vystoupilo jen hnutí ANO

Poslanci mají k dispozici pět minut, aby představili své požadavky na změnu programu. Celý ho ale zaplnilo právě hnutí ANO, které poslalo hned několik desítek poslanců. Chtěli mluvit především o postupu vládní většiny, zbytek času vyplnily hádky koaličních klubů a ANO.

„Svým dnešním obstruováním nás nezastavíte,“ řekla Olga Richterová, místopředsedkyně dolní komory. Podle ní jsou ohrožené miliardy evropských peněz na Národní plán obnovy. Pokud se tak neupraví zákon o střetu zájmu, hrozí velké problémy.

Richard Brabec, bývalý ministr životního prostředí, o Richterové řekl, že je zvyklá „na svém mimořádně početném klubu takto vystupovat“, a podle dalšího opozičního hnutí Pavla Růžičky mluvila jako papoušek. „Jediný, kdo obstruuje, je ona,“ řekl doslova.

Zákony se nemohou měnit kvůli jednomu člověku, míní Schillerová

Národní plán obnovy je vázán na zákon o evidenci skutečných majitelů, ne na zákon o střetu zájmů, myslí si kromě Kláry Dostálové také Alena Schillerová. Pro tu má Richterová jednoduchou odpověď: „Jednoduše se pletete, novela o střetu zájmů je důležitá kvůli dotacím pro firmy z holdingu Agrofert.“

„Není to o obraně Andreje Babiše, ale o obraně celého právního systému. Není možné dělat zákony kvůli jednomu člověku,“ uvedla Schillerová. „Došlo k porušení Ústavy a jednacího řádu. Jde nám o princip,“ řekl Radek Vondráček. Blokování předlohy o střetu zájmů ale přiznali poslanci ANO už během úterý.

Schillerová ještě před samotným pátečním jednáním protestovala proti tomu, že ve středu vládní koalice přerušila jednání Sněmovny právě do pátku. Navíc byly zrušené i pravidelné čtvrteční interpelace nejen na premiéra, ale i na další členy vlády.

„Expremiér Babiš opakovaně nechodil na interpelace, pohrdal interpelačními mechanismy, říkal, že je to blábolení, neodpovídal poslancům a urážel je,“ oponoval výrokům Schillerové Marian Jurečka. Exministryně financí nakonec argumentovala tak, že jsou koaliční poslanci pouze „posedlí Babišem“, a proto na novele trvají.

Jednání tak kýžený výsledek nepřinesla, schválení novely je tedy v nedohlednu.

Zdroj: PSP, ČTK, iDNES, Novinky

Autor: Raina TomanováSouvisející články