Ministr školství Robert Plaga chce s maturanty řešit zjednodušení maturit. Musí ale sledovat jeho Instagram

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
maturita zkouska
Zdroj: vmaskova44/Shutterstock.com

Množí se obavy, že letošní maturanti nebudou dostatečně připraveni na splnění současných podmínek k udělení maturity. Ministr školství Robert Plaga na svém Instagramu vyzval studenty k diskuzi nad možnostmi zjednodušení maturitní zkoušky.

Koronavirová krize otřásla mimo jiné i českým školstvím. Náhlý přechod na distanční výuku způsobil řadu komplikací a zkostnatělost systému potrápila jak školy, tak studenty.

Někteří studenti maturitních ročníků se učí pouze distanční formou už několik měsíců a obávají se, jak zvládnou za stávajících podmínek současnou podobu maturitních zkoušek.

Ministerstvo školství zvažuje s ohledem na nepříznivou situaci úpravu maturitních zkoušek, zatím však nepřišlo s konkrétním řešením.

Ministr Plaga zapojil do rozhodování studenty

„Dostávám od vás různé návrhy na úpravy letošních maturit, které jsou inspirovány zahraničím. Pokud bych je měl shrnout, tak je to: zrušit slohové práce, zrušit státní didaktické testy nebo zrušit školní ústní zkoušku,“ napsal ministr školství Robert Plaga na Instagramu a vyzval své sledující, aby vyjádřili svůj názor.

Plaga dodává, že ho zajímá důvod, proč hlasují pro konkrétní variantu. „Prosím, vždy na začátek komentáře uveďte možnost A/B/C podle toho, o jakou část byste si maturitu ulehčili. A = didaktický test, B = slohová práce, C = ústní zkouška,“ žádá diskutující.

K anketě mohou přispět pouze ministrovi sledující

Odvrácenou stranou hlasování je způsob jeho fungování. Aby se student mohl vyjádřil, musí totiž sledovat ministrův instagramový profil, což kritizovala nejen celá řada možných respondentů, ale i někteří politici.

„Anketa ministra Plagy mezi maturanty, jak má být letos zjednodušena maturita, je akt naprostého zoufalství a vítězství PR nad realitou,“ vyjádřila se na sociálních sítích bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Exministryně dodala, že není proti diskuzi se studenty jako takové. Myslí si však, že anketa na Instagramu není dospělý způsob řešení této situace.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články