Ministr školství Vladimír Balaš jednal na Ukrajině se svým protějškem. Na podzim bude podepsána dohoda o spolupráci ve vzdělávání

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vladimir Balas
Zdroj: Petr Merta / CNC / Profimedia

Ministr školství Vladimír Balaš přijal pozvání ukrajinského ministra školství Serhiye Shkarleta na Ukrajinu. Během návštěvy spolu jednali o zapojení ukrajinských žáků do českých škol. Po návštěvě Balaš prohlásil, že se země chystají uzavřít dohodu o spolupráci ve vzdělávání, která má sladit postupy ve výchově a výuce.

Výstupy ze své návštěvy na Ukrajině přednesl ministr na tiskové konferenci svolané ministerstvem školství.

Dohoda o spolupráci bude podepsána na podzim

„Vrátili jsme se z návštěvy na Ukrajině, byli jsme tam na pozvání ukrajinského ministra školství. Řešili jsme otázky bilaterální spolupráce i našeho předsednictví EU,“ uvedl ministr na tiskové konferenci. Fotografie ze své návštěvy umístil také na svůj profil na twitteru.

„Dohoda byla připravena před obdobím covidu, který všechno zpozdil. Po určité revizi, která by měla zhodnotit stav s ruskou agresí na Ukrajině, by měla být dohoda upravena v září nebo říjnu. V jejím rámci bychom měli domluvit koordinaci výchovy ukrajinských dětí a podporu jejich kultury,“ pokračoval Balaš s tím, že konečné znění bude s Ukrajinou domlouváno prostřednictvím on-line konferencí.

Během návštěvy ministr Balaš navštívil také univerzity ve Lvově a Kyjevě. Jednal zde také o vzniku českého „lektorátu“, píše web České televize.

„S ohledem na intenzitu vztahů je to krok správným směrem. Ne, že by se bohemistika neučila, ale zřízení lektorátu přispěje ke zkvalitnění procesu,“ uvedl ministr.

Výzva pro školy

České školství čeká v souvislosti s válkou na Ukrajině velká výzva ve formě zařazení přibližně 57 tisíc ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému. Původně ministerstvo očekávalo až 130 tisíc, ale odhady se nenaplnily, píše ČTK.

Většina škol zvládne nové žáky začlenit bez větších kapacitních problémů, jinde bude třeba vytvořit samostatné ukrajinské třídy. Jedná se zejména o střední Čechy a Prahu.

Již na jaře vznikly adaptační skupiny, kde se ukrajinské děti mohly seznámit s českým jazykem a českými reáliemi. Počet těchto skupin bude od září snížen a dle ministerstva by mělo kurzy pro tyto skupiny pořádat maximálně 150 organizátorů.

Pro srovnání, v červenci bylo těchto organizátorů přibližně 400, připomíná server iDNES.

Zdroje: MŠMT, iDNES, Česká televize, ČTK, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články