Ministr vnitra Vít Rakušan chce kvůli uprchlické krizi prodloužit nouzový stav

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Současný nouzový stav platí v České republice do konce května. Vláda Petra Fialy však bude jednat na návrh ministra vnitra Víta Rakušana o jeho prodloužení, hlasovat se o tom bude příští týden. Ve hře je prodloužení o dalších 30 dnů.

„Dozvěděli jsme se, že chce ve středu pan ministr vnitra přijít na vládu s prodloužením nouzového stavu. Chtěli bychom znát řádné zdůvodnění, proč ho chce opět prodlužovat,“ řekla k návrhu na tiskové konferenci místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová.

Kvůli válce na Ukrajině

Vláda své rozhodnutí zdůvodňuje nekončící migrační vlnou. Ve snaze nabídnout uprchlíkům co nejlepší podmínky nouzový stav vyhlásila 2. března s platností od 4. března. „Vyhlašujeme nouzový stav pro válečné ukrajinské uprchlíky a ty, kteří se o ně bezprostředně starají, ne nouzový stav pro české občany,“ vysvětlil na tiskové konferenci tenkrát premiér Petr Fiala.

Nyní opět zdůrazňují, že současný nouzový stav ani jeho možné prodloužení nebude mít takové důsledky, jako při pandemii koronaviru a Čechy nečeká žádné omezování.

„Ta situace je neudržitelná. My si nemůžeme dovolit nechat spát děti někde na podlaze, na nástupišti. Je to nebezpečné, je to neetické. V té chvíli je úplně jedno, zda ti lidé mají nárok na dočasnou ochranu v České republice. Hledáme řešení, které bude rychlé a funkční,“ prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan během jednání Sněmovny k současné uprchlické krizi.

V pražské Troji dokonce přes noc vyrostlo stanové městečko pro uprchlíky, ale jeho kapacita je omezená a rozhodně nepokryje potřeby všech.

Současný stav je tristní

Podle údajů ministerstva vnitra z dnešního dne Česko udělilo dočasnou ochranu 337 151 lidem, kteří utíkají před válkou na Ukrajině. Fakt, že mnohdy celé rodiny spí na studené zemi na hlavním nádraží v Praze, je podle Rakušana neetický a nebezpečný, píše server iDNES.

Kapacita volných míst v Praze ale došla a vláda stále hledá nové řešení, jak lidem bez domova pomoci a poskytnout jim alespoň základní životní podmínky.

Zdroj: Vláda ČR, CNN Prima News, iDNES, Twitter

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články