Ministr zdravotnictví přirovnal popírače covidu k popíračům holokaustu. Na sociálních sítích se dočkal kritiky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přirovnal lékaře, kteří popírají existenci covidu-19, k popíračům holokaustu. Na konferenci České lékařské komory podle ČTK uvedl, že očkování proti nemoci ve velkém pomáhá a shodují se na tom odborníci z mnoha zemí.

Covid podle Válka rozhodně nezmizel. To, že se o něm nemluví, není důvodem, abychom ho přestali úplně řešit. I nadále by lidé měli dbát na to, aby se nechali včas očkovat a nepodceňovali možnost, že se nakazí. Upozornil na to, že lidé, kteří si myslí něco jiného, jsou na velkém omylu.

„Pokud jsou v našich řadách jednotlivci, kteří z různých důvodů mají jiné názory a nenechají si to na vědecké fórum, kde se můžeme do krve hádat o své vědecké pravdy, tak si myslím, že jsou to zločinci,“ řekl doslova.

„Já je řadím do kategorie lidí, kteří popírají holokaust a existenci koncentračních táborů. Možná to není politicky prozíravé, ale je to pravda,“ doplnil podle ČTK.

Odborníci se shodují

„Jsem rád, že v otázce očkování jsou odborníci jednotní. Covid totiž nikam nezmizel a očkování je nejlepší obrana proti vážnému průběhu a smrti. To platí pro všechny, zejména pro rizikové skupiny,“ napsal Vlastimil Válek po konferenci na svém twitteru.

Kromě této sociální sítě sdílel poznatky a záznamy z konference Válek také na facebooku. „Když jsem dnes po konferenci ČLK zodpovídal dotazy Daniela Stacha, uvědomil jsem si jednu věc, kterou je třeba zopakovat. V době, kdy kolem covidu-19 a očkování krouží dezinformátoři šířící hoaxy, které bez nadsázky ohrožují životy, je zodpovědná novinářská práce důležitější než kdy jindy,“ poznamenal v jednom z příspěvků.

Lidé s jeho názory nesouhlasí

Ačkoli Válek se prezentuje sebevědomě, jeho slova se některých lidí velmi dotkla. Na sociální síti se proti jeho vyjádření ohradil nejeden sledující a ministr se tak dočkal za své prohlášení o odpůrcích holokaustu spíše kritiky.

„Pane ministře, profesore vědy lékařské, pravověrný křesťane. Jak můžete přirovnávat lékaře, kteří nesdílí vaše očkovací ‚nadšení‘, k popíračům holokaustu? Od začátku vaší ministerské kariéry jsem vám docela fandil, ovšem tímto přirovnáním jste se u mě a jistě nejen u mě, totálně dehonestoval,“ vzkázal ministrovi sledující.

„Protože jsem ještě nenapíchaná, už jsem pochopitelně dávno pod drnem. Přesto ale vypouštím dezinformace, že stále žiju,“ píše se s nadsázkou v dalším komentáři.

Čtenáři serveru Novinky zaplnili diskuzi u článku komentáři v podobném duchu. Komentářů je dokonce několik stovek a většina z nich je k Válkovi a jeho slovům také kritická.

„Vážený pane ministře, že vás huba nebolí, brát si do úst tragédii židovské populace za druhé světové války v takto nechutném přirovnání, je skoro zločin, když už ne právní, pak určitě morální. […] Nikdy nikdo nezpochybnil, že řada lidí měla, má a nejspíš i bude mít velké zdravotní potíže, lidé také umírali, ale také nikdy nikdo fakticky neprokázal, že opravdu zemřeli v přímém důsledku napadení tím virem,“ píše například jeden z diskutujících.

Zdroj: ČTK, Novinky, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články