Ministryně Černochová v USA podepíše dohodu o obranné spolupráci. Americká vojska tu nechceme, oponuje Okamura

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jana Cernochova
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Ministryně obrany Jana Černochová poletí o víkendu do USA, kde podepíše dohodu o obranné spolupráci. Podle serveru Novinky by k podpisu mělo dojít 23. května. Zatímco velká část politiků dohodu podporuje, Tomio Okamura označil cestu Černochové do USA za aroganci a drzost.

Některá média mluví o cestě Černochové do USA jako o „tajné misi“ před podpisem dohody mezi ČR a USA o spolupráci v oblasti obrany. Podle samotné ministryně ale o nic takového nejde.

Žádná tajná mise

„To, že nějaký novinář řekne, že je to tajné, neznamená, že je to tajné,“ cituje slova Černochové server iDNES. „Ministryně obrany podepíše příští týden smlouvu DCA,“ uvedla pak pro tento server mluvčí obrany Simona Cigánková s tím, že veškeré informace jsou jasně dané.

Tomio Okamura ve středu navrhoval, aby o dohodě Sněmovna jednala přednostně. Cestu Černochové do zahraničí označil za drzou a arogantní a výrazně proti ní protestoval.

„Není to smlouva o spolupráci, ale smlouva o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice, která umožňuje ozbrojeným silám USA používání vojenských prostor a budov, a to na leteckých základnách Čáslav, Pardubice, Náměšť a Mošnov,“ tvrdil ve Sněmovně Okamura s tím, že si občané přítomnost amerických vojsk na našem území nepřejí.

Obrátilo se to proti němu

„Nechceme na našem území žádná cizí vojska nebo výstavbu základny, ani vytvoření podmínek pro její případnou výstavbu do budoucna. Jedněch vojáků jsme se po 30 letech zbavili a nechceme na našem území další,“ řekl mimo jiné podle Seznam Zpráv šéf SPD.

Ačkoli Okamura tvrdí, že Češi tu americké jednotky nechtějí, z reakcí v diskuzích či na sociláních sítích to nevyplývá. „Poslyš, Tomio, raději se na deset let zavážu USA, než na věčné časy Rusku,“ komentoval například názory šéfa SPD v komentářích na iDNES pan Martin.

„Okamura je lhář, demagog a špatný člověk. Nic víc a nic méně,“ myslí si pan Tomáš.

Zdroj: Novinky, iDNES, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články