KOMENTÁŘ: Lháři prolhaní, tvrdí o vládě Okamura. Babiš kritizuje za nedodržení slibů, sám přitom ty své neplní

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Každý politik jednou za čas dodrží svůj slib. Ve většině případů ale dochází k jejich porušení, což je všeobecně známá věc. Někteří členové opozice se ale přesto diví tomu, že Fialova vláda v mnoha ohledech neplní to, čím se před volbami zavázala. A nejvíce to samozřejmě řeší klíčoví představitelé opozice Tomio Okamura s Andrejem Babišem, kteří v tomto ohledu sami moc svatí nejsou.

Text je komentářem autorky.

Konsolidační balíček, který vláda představila v minulém týdnu, mimo jiné hovoří o částečném zvyšování daní. Fiala ještě před několika měsíci tvrdil, že se daně zvyšovat nebudou. Upřímně ale, věřil mu to někdo?

Překvapení podle všeho jsou nejvíce politici opozice. Samotní zástupci kabinetu si však v tomto ohledu vzájemně protiřečí. Fiala se podle Hospodářských novin totiž nechal slyšet, že vláda slib v žádném případě neporušila.

„Různé okolnosti vedly k tomu, že jsme museli některé sliby přehodnotit, toho jsem si vědom,“ prohlásil ale naopak v rozhovoru pro iDNES ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Lháři prolhaní

Vláda nedodržela své sliby. To je jasné a bylo to jasné už před několika měsíci. Pro opoziční zástupce je to ale přesto důvod rýpnout si do vlády na sociálních sítích.

Tomio Okamura na svém facebooku napsal, že jsou zástupci kabinetu „Lháři prolhaní“ a sdílel výstřižek z novin, kde Fiala slibuje, že nebude daně zvyšovat.

Pak si vylil srdíčko ještě v dalším příspěvku, ve kterém vládu pochválil pouze za její antiBabišovské jednání. Ve všech ostatních ohledech ale podle lídra SPD Fialův kabinet zklamal.

Babiš taky slibuje

Sám Andrej Babiš se na své sociální síti nad planými sliby vlády pozastavil také. Zkritizoval Fialu za nedodržení toho, o čem před několika měsíci mluvil.

Jenomže tak trochu káže vodu a sám pije víno. I on má na svém kontě za posledních několik měsíců pěknou řádku nedodržených slibů. Není to třeba tak dávno, co tvrdil, že se stáhne z médií do pozadí. Místo toho si ale založil TikTok a kritizuje ostatní politiky ještě víc než dříve.

Nemluvě pak o tom, že prý „bude chodit do práce“. V Poslanecké sněmovně sice je v posledních dnech o něco častěji než dříve, stále má ale s absencí velké problémy.

Politika je jednoduše místo, kde se sliby příliš nedodržují, zároveň to ale stále mnoho lidí překvapuje. A ti, kteří se diví nejvíce, jsou ve skutečnosti sami mezi těmi, kteří by měli vynaložit více úsilí do plnění vlastních předsevzetí.

Zdroj: Přehledně24, Hospodářské noviny, iDNES, Facebook

Autor: Shani MaiováSouvisející články