Ministryně spravedlnosti je pro smích. Takto se do ní pustila opozice na sociálních sítích

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Benesova a Zeman
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ve čtvrtek potvrdila, že hodlá podat kárnou žalobu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. To se ale nelíbí části opozice, především Pirátům. Jejich předseda na svém twitteru uvedl, že Benešová by se měla více věnovat své agendě než napadat státní zástupce a hájit Agrofert.

„Paní ministryně asi nemá nic jiného na práci než ostřelovat Lenku Bradáčovou a Pavla Zemana, donášet drby prezidentovi a premiérovi, vymýšlet konspirační teorie o Vrběticích nebo hájit dotace pro Agrofert. Jako zajištění na důchod to asi stačí, ale pro naši justici je to pohroma,“ stojí v jeho čtvrtečním tweetu.

Úmysl podat kárnou žalobu na úřadujícího nejvyššího zástupce potvrdila Benešová ve středu deníku Právo. Ministryně měla mít k práci Zemana výhrady již delší dobu, ale poslední kapkou měl být jeho postup při prezentování kauzy Vrbětice.

Pavel Zeman údajně překročil své pravomoci

„Podle zákona neměl v té věci vůbec vystupovat. On není ani dozorovým, ani dohledovým státním zástupcem. Pasoval se do role jakéhosi generálního prokurátora, (…) Určitě to budu muset podat, protože jestli někdo porušuje zákon o státním zastupitelství, jinak nejde postupovat,“ uvedla pro Právo.

Toto vysvětlení však Pirátům nestačilo a chtějí, aby ministryně dorazila v příštím týdnu na schůzku sněmovního výboru pro justici a tam své kroky vysvětlila. S tím, že by došlo k nějakému porušení zákona, nesouhlasí ani sám Pavel Zeman. Podle něj ho na tiskovou konferenci, kde měl podle Benešové vystupovat nad rámec svých pravomocí, pozval ministr vnitra Jan Hamáček.

„Zastupitelství v Brně sepsalo informace, které bylo možné zveřejnit, a tyto zaslalo nejvyššímu státnímu zástupci, aby je jako hlava soustavy státního zastupitelství reprezentující veřejnou žalobu navenek zpřístupnil veřejnosti,“ řekl Zeman serveru Novinky.cz.

Benešová podle Pirátů svou práci nezvládá

Sama Benešová se stala v této kauze terčem kritiky, když na obranu Miloše Zemana prohlásila, že neexistuje pouze jedna vyšetřovací verze, jak tvrdili všichni politici kromě prezidenta, ale že jich je ještě daleko víc.

Piráti výkon Marie Benešové coby ministryně spravedlnosti kritizují dlouhodobě. Michálek dále uvedl, že z agendy, která jí náleží, není vytvořeno vůbec nic nového.

„Neprosadila slibovaný zákon o státních zástupcích ani o ochraně oznamovatelů korupce a možná nakonec nestihne ani transparentní výběr soudců. Reforma exekucí nebo digitalizace úřadu jsou fiaskem. A slibované elektronické náramky pro vězně? Máme jich asi 150,“ pokračuje Michálek.

Marie Benešová se stala již třetí ministryní spravedlnosti v druhé vládě Andreje Babiše. První byla Taťána Malá, ta se rozhodl rezignovat po aféře s plagiátorstvím jejích diplomových pracích. Po ní nastoupil do funkce Jan Kněžínek, ten podal demisi v dubnu 2019, neboť se chtěl vrátit na pozici úředníka. V tisku se ale tehdy spekulovalo, zda jeho odchod nesouvisí s kauzou Čapí hnízdo, kterou v tu dobu řešila policie.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články