Babišova vláda slibovala změny v důchodové reformě. Tohle všechno ovšem nedodržela

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Babis Hamacek
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Vláda Andreje Babiše pomalu končí. Za necelý půlrok tu budou nové volby do poslanecké sněmovny. Jeden ze stěžejních bodů stávajícího programového prohlášení vlády se pravděpodobně ale už nestihne schválit. Jedná se o slibovanou důchodovou reformu. Ale restů zůstalo z prohlášení vlády z roku 2018 více. CNN Prima News je popsala na svém webu.

Důchodová reforma je všeobecný problém většiny vlád. Všechny ji mají v plánu, ale málokdo ji dotáhne do konce. Stejně tomu je i u současné vlády. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vidí problém v resortu práce a sociálních věcí, které má v dikci koaliční partner ČSSD.

Penzijní reforma — hlavním problémem jsou peníze

„Co se týče celé agendy koaliční vlády, mrzí mě, že se ministerstvu práce a sociálních věcí nepodařilo připravit důchodovou reformu, která by řešila dlouhodobou udržitelnost penzijního systému a otázku zdrojů jeho financování,“ vyjádřila se pro CNN Prima NEWS ministryně financí.

„Chceme konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí,“ stojí přímo v programovém prohlášení. To se ale příliš nepovedlo. Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová se dostala k založení takzvané komise pro spravedlivé důchody, tam byly předkládány různé varianty důchodových změn, většina jich ale ztroskotala na nedostatku financí.

Obrovský schodek státního rozpočtu a problémy s opozicí

Dalším nesplněným slibem je snaha o vyrovnaný státní rozpočet. To se však nikdy nepodařilo. Rozpočty vlády Andreje Babiše byly vždy s deficitem, ten se navíc ještě prohloubil kvůli pandemii koronaviru.

V roce 2020 byl schodek státního rozpočtu 367,4 miliardy korun, což je vůbec nejvyšší deficit státního rozpočtu v celé historii České republiky. Na letošní rok vláda schválila schodek 500 miliard, podle odborníků se tento předpoklad naplní.

V programovém prohlášení byla deklarována i spolupráce s tripartitou i s opozičními stranami. Ty mají ke spolupráci se současným premiérem Andrejem Babišem i s ostatními ministry vlády spíše výhrady. Často si stěžují, že s nimi nechce diskutovat, ani si je vyslechnout. Spolupráce je podle nich velmi obtížná.

Tripartita, tedy orgán sdružující představitelé vlády, zástupce podnikatelů a odborů, vidí spolupráci se současnou vládou trochu lépe. „Odehrálo se toho hodně. Někde je spokojenost veliká, někde není. Třeba daňové změny jako zrušení superhrubé mzdy se uskutečnily téměř bez konzultace,“ uvedl pro zpravodajský web šéf odborů Josef Středula.

Co se podařilo prosadit

Co se týče slibů, které se vládě podařilo naplnit, patří sem jistě sleva na jízdné pro seniory a studenty, zvýšení platů pro učitele a navýšení důchodů. Dále také zrušení superhrubé mzdy, snížení DPH u vybraných služeb (například kadeřnictví, opravny oděvů a obuví, prodej točeného piva a další) a produktů (například čistící prostředky, produkty péče o děti, elektronické knihy a audioknihy, mapy apod.).

Vládu ANO a ČSSD považuje za úspěšnou jak její premiér Andrej Babiš, tak ministryně financí, podle které její resort splnil všechny své plány kromě vyrovnaného rozpočtu. „Nejvíce mě těší zavedení paušální daně, spuštění on-line finančního úřadu a razantní snížení daní zaměstnancům. Za svůj resort jsem tedy spokojena,“ řekla pro CNN Prima News Schillerová.

Autor: Markéta Krejčí



Související články