Miroslav Kalousek složil svůj poslanecký mandát. Místo ve sněmovně nechá těm, kteří chtějí na podzim kandidovat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Miroslav Kalousek
Zdroj: Josef Pliva / Shutterstock.com

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek po 22 letech končí v poslanecké sněmovně. Svůj mandát poslance složil v úterý. Kalousek se rozhodl v podzimních volbách již nekandidovat. Proto nechce zabírat důležité místo ve sněmovně lidem, kteří budou kandidovat a potřebují být nyní více na očích. Nahradit ho má středočeský radní Jan Jakob.

Zakladatel TOP 09 se rozhodl na základě faktu, že prezident Miloš Zeman již vyhlásil termín podzimních voleb. To je totiž všeobecný signál toho, že začíná předvolební kampaň.

Vzhledem k tomu, že už loni v červnu oznámil, že už v dalších sněmovních volbách kandidovat nebude, je podle něj další setrvání na místě poslance zbytečné.

„Já pokládám za racionální a taktické, aby v takovém případě nadále ve sněmovně v diskusi vystupovali dominantně ti poslanci, kteří se budou ucházet o hlasy voličů v letošních volbách. Což já, jak známo, nejsem. Je tedy zřejmé, že moje dvaadvacetiletá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní,“ uvedl na půdě Poslanecké sněmovny.

Nahradí ho jeho vlastní žák

Miroslava Kalouska nahradí středočeský radní za TOP 09 Jan Jakob, který k němu měl vždy blízko. Například byl mluvčí ministerstva financí v době, když tam byl Kalousek ministrem.  Jakob se ke své nominaci vyjádřil na svém Facebooku.

„Životním přesvědčením jsem bytostný demokrat. Proto si jako svůj hlavní cíl na příští měsíce dávám to, abych svým drobným dílem přispěl k boji za demokracii a svobodu. Podzimní volby jsou mimořádnou a zároveň možná i poslední šancí, kdy mohou představitelé demokratických stran převzít moc od amatérů, populistů a extremistů. Zároveň se pokusím navázat na dlouholetou práci Miroslava Kalouska v oblasti rozpočtové zodpovědnosti. Bude to práce nelehká, protože státní rozpočet je v rozkladu,“ uvedl Kalouskův náhradník.

Končící předseda poslanců TOP 09 již naznačil, že se nechce s politikou rozloučit úplně. Mimo jiné uvedl, že chce stále sloužit demokracii a předávat své zkušenost. Ať už to bude v TOP 09, nebo kdekoliv jinde.

Kalousek byl vždy velmi výraznou politickou tváří. Po oznámení svého rozhodnutí sklidil od přítomných poslanců napříč politickým spektrem ovace vestoje.

V poslanecké sněmovně od roku 1998

Na začátku své politické kariéry působil v KDU-ČSL. V této straně získal také post ministra financí ve druhé vládě Mirka Topolánka. V roce 2009 z čela strany odešel, neboť měl pocit, že strana se pod vedením Cyrila Svobody příliš odklonila doleva.

Ve stejném roce založil s Karlem Schwarzenbergem stranu TOP 09 a další rok byl opět ministrem financí. V letech 2015–2017 se stal předsedou strany, když nahradil Karla Schwarzenberga.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články