Prezident Zeman na novoroční oběd s předsedy komor Parlamentu pozval jen Vondráčka. Vyskočilovi to nevadí

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
milos zeman
Zdroj: Petr Pavluvcik/Shutterstock.com

Tradiční novoroční oběd prezidenta s předsedy obou komor Parlamentu se letos bude konat bez předsedy Senátu, zúčastní se jen předseda Poslanecké sněmovny. Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Plánuje se oběd s předsedou Poslanecké sněmovny, v půli ledna,“ informoval Ovčáček. Vondráček řekl, že se s prezidentem předběžně domluvili na 13. ledna.

Vystrčil již v polovině prosince novinářům sdělil, že na rozdíl od Radka Vondráčka žádnou pozvánku od prezidenta neobdržel. „Nepočítám s tím, že bychom spolu obědvali, ani se o to nijak nezajímám,“ dodal.

Prezident s Vystrčilem nenašel společnou řeč

Prezident Miloš Zeman má se šéfem Senátu spory dlouhodobě, jeho cestu na Tchaj-wan označil za „klukovskou provokaci“ a přestal ho zvát i na schůzky ústavních činitelů ke koordinaci zahraniční politiky.

Loni během novoročního oběda s prezidentem dostal tehdejší předseda Senátu Kubera dopis z čínského velvyslanectví, který se týkal jeho plánované cesty na Tchaj-wan. O týden později zemřel na infarkt.

Kuberu ve funkci nahradil právě Vystrčil, který se rozhodl na Tchaj-wan letět. Cestu mu rozmlouval prezident, premiér, ministr zahraničí i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Podle Ondráčka nejde o cestu na Tchaj-wan

Podle Vondráčka není důvodem neobdržení pozvánky od prezidenta Vyskočilova cesta na Tchaj-wan, ale spíše některá jeho dřívější ostrá vyjádření na Zemanovu adresu. Zároveň zdůraznil, že nechce mluvit za prezidenta.

„Já to nijak neřeším,“ řekl Vystrčil k tomu, že neobdržel pozvání. Dodal, že ke své funkci přistupuje profesionálně. Lituje jen toho, že tato situace „vyvolává pocit, že tady nejsou schopni se lidé domlouvat, nejsou schopni se navzájem tolerovat.“

Prezident do Lán pozval jako každoročně i premiéra se ženou a dětmi. Zúčastnit se měla také první dáma a prezidentova dcera. Plán se ale dočkal ostré kritiky opozice. Oběd připadl na období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohou setkávat jen dva lidé. Premiér s prezidentem nakonec poobědvali jen spolu.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články