Mladí budou ladit jazz i v září. Festival přiveze jazzové hvězdy z Ameriky a uspořádá Maďarské jazzové dny

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
jazz_koncert
Zdroj: Archiv festivalu / Ryan Weekly

Festival Mladí ladí jazz opět potěší milovníky jazzu v Praze a v Olomouci. Potěší je kapely Moonchild a Moon Hooch, ale také mladí umělci z Čech i ze zahraničí na finále soutěže Jazzfruit. Festival vypukne již v září!

Mezinárodní jazzový festival hledá a představuje zahraniční a tuzemské talenty i hvězdy současné jazzové a experimentální scény. Od roku 2008 pořádají organizátoři v Praze a vybraných regionech festival Mladí ladí jazz.

Americké jazzové hvězdy v Praze

Kapela Moonchild ze slunné Kalifornie zahraje 11. září v Paláci Akropolis skladby ze svého nového alba Starfruit. Umělci se pohybují na vlnách alternative R&B, neo soulu a jazzu, které si svými rytmy, soundem a sametovým hlasem zpěvačky Amber získalo oblibu i u Stevieho Wondera.

Trio Moon Hooch je známo virtuózním jazzem nebo akustickým technem. Mladá ladí jazz jejich koncert uvedl už v roce 2019 a tenkrát se setkal s obrovským úspěchem u publika. Během festivalu zahrají dokonce dvakrát, a to 8. října v Olomouci a 9. října v Praze a představí naživo svou nejnovější desku Life On Other Planets, uvádí tisková zpráva.

Soutěž Jazzfruit 2022

Soutěž je rozdělena do dvou kategorií: International (soutěžící do 35 let) a Junior (soutěžící do 26 let). Finalisty letošního ročníku soutěže jsou v kategorii International: Marcin Pater Trio, Post Noisy Pots a Sneaky Jesus. V kategorii Junior: Acoustic Needles. Finále 13. ročníku soutěže mladých kapel Jazzfruit, proběhne 15. září na střeše Technologického centra UMPRUM.

„Oproti jiným soutěžím je Jazzfruit jedinečný především ve volnosti, kterou kapelám a projektům dáváme – není nutné do soutěže přijít ani s interpretací konkrétní skladby či konkrétních stylů, nestanovujeme ani požadavky na nástrojové složení nebo nutnost předvést výhradně vlastní tvorbu, byť ta je přínosem. Nestanovujeme hranice, ve vnímání jazzu je naopak chceme bořit,“ uvedl na webu Mladí ladí jazz za organizátory festivalu Jan Gregar.

Ve spolupráci s Lisztovým institutem v Praze se následně v říjnu uskuteční Maďarské jazzové dny. 22. října zahraje v Jazzdocku v Praze Kaltenecker-Markó duó a o čtyři dny později Jazzbois za podpory Jakob Gunnarsson‘s Quartetu.

Zdroj: Mladí ladí jazz, Facebook, Tisková zpráva

Autor: Veronika HolcováSouvisející články