Motoristé sobě najíždějí do voleb s velkými plány. Chtějí metro zdarma, jejich spojení s Klausem prý nic neznamená

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
motoriste sobe
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V podzimních komunálních volbách do zastupitelstva Prahy se objeví i nově vzniklá politická strana Motoristé sobě. Lídr strany Petr Macinka, který dlouhodobě působí v Institutu Václava Klause, slibuje především boj za zájmy řidičů a automobilistů, ale i lidí cestujících městskou hromadnou dopravou.

Podle Macinky dochází v Praze k šikaně motoristů, se kterou je třeba něco udělat. Přímo dlouhodobé nepřátelské nastavení vedení Prahy vůči řidičům a motoristům označil lídr za důvod vzniku této strany, zároveň pak uvedl, že jde o nepolitický projekt.

„Totální ignorování dopravního rozvoje ve městě, ideologické tažení proti automobilům a automobilistům, ale i nedostupnost bydlení v Praze, byrokratická paralýza bytové výstavby, raketový růst nájmů, nebo i lhostejnost vůči problémům obchodníků. To vše charakterizuje vládnutí pirátské magistrátní garnitury,“ uvádí strana na svém webu.

Souvislost s Klausem není důležitá

Jméno Petr Macinka si lidé ve velkém spojují právě s Václavem Klausem. Politik ale na svém facebookovém profilu uvádí, že souvislost s ním není vůbec podstatná. „O exprezidenta Klause, o EU ani o vztah ke Gretě Thunbergové sice u Motoristů vůbec nejde, ale rozumíme, že souvislost bývalé hradní kanceláře s předsedou Petrem Macinkou je pro média lákavá,“ píše se v jednom z příspěvků.

„My chceme primárně ukončit šikanu motoristů. V tomto ohledu mně klidně může svůj hlas dát i člověk, který EU vroucně miluje, ale štve ho, že musí trčet ve zbytečných zácpách. V hájení zájmů motoristů jej určitě nezklameme a o slávu EU v pražských volbách opravdu nejde,“ uvádí na facebooku Macinka.

Lidé pod příspěvkem na to ale mají očividně názor svůj. „Do Červeného trpaslíka včetně Macinky dobré, ale jinak? To má Klaus se Zemanem soutěž o to, kdo vymyslí větší kravinu?“ ptá se jeden sledující stránky, druhý mu s humorem odpovídá: „Pokud Motoristé sobě dostanou dvě nebo dvě a půl procenta na úkor SPD, ANO či Svobodných, tak za mě dobré.“

Metro zdarma

Jedním z projektů, na kterém by Motoristé sobě chtěli pracovat, je osvobození všech lidí od nutnosti placení lístků za metro. „MHD je jediná alternativa automobilové dopravy. Chceme lidi motivovat, aby jezdili metrem, protože i motoristé jezdí metrem. Při pohledu na stoupající ceny pohonných hmot a energetickou krizi je to i sociálně podpůrný program. Řada lidí možná nebude mít na to jezdit autem,“ uvedl Macinka podle Novinek.

Kromě toho, že by šlo ale o obrovský zásah do finančního stavu pražského dopravního podniku, nelíbí se projekt metro zdarma ani řadě lidí. „I v současné době jezdí metrem podivné existence, především ve večerních hodinách. Pokud by bylo metro zdarma, bylo by přeplněné bezdomovci a opilci,“ uvažuje pro Přehledně24 pan Filip z Prahy.

Kromě metra zdarma by strana chtěla také zavést jednu parkovací kartu pro všechny Pražany. Ta by měla fungovat od pondělí do pátku během dne. „Když někdo bydlí na Žižkově, pracuje v Dejvicích a jezdí za rodiči na Smíchov, nevidíme důvod, proč ho omezovat třemi parkovacími kartami,“ uvádí Macinka.

Zdroj: Motoristé sobě, Facebook, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články