Muž, který loni zastřelil úřednici a polil ženu kyselinou, byl obžalován. Hrozí mu výjimečný trest

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
policie cr
Zdroj: Shutterstock

Muž, který se podle policie přiznal k zastřelení zaměstnankyně na úřadu práce, byl státním zastupitelstvím obžalován. V současné době mu hrozí dokonce výjimečný trest, a to včetně doživotí. Kromě obžaloby za vraždu čelí také dalším žalobám za pokus o vraždu, pokus o těžké ublížení na zdraví a dvojí nepovolené ozbrojování.

Když došlo loni v červnu ke střelbě na úřadu práce v Bělehradské ulici na Praze 2,  policie pracovala velmi rychle. Jen několik hodin po incidentu byl zadržen šestašedesátiletý muž, který u sebe měl nelegálně drženou zbraň. Další brokovnice pak byla objevena v jeho autě.

Muže brzy vyšetřovatelé kromě zastřelení úřednice spojili také s útokem kyselinou na jinou ženu, ke kterému došlo o několik dní dříve. Následně byl dotyčný spojen i s případem výbuchu nástražného systému a zraněním policisty v bytě v pražské Libni.

Trestný čin provedený s rozmyslem

Podle mluvčího Městského soudu v Praze Adama Weniga má obžaloba proti muži celkem 5 bodů. Vražda úřednice je podle informací ČTK předposledním z nich. Státní zástupce kvalifikoval tento trestný čin jako provedený s rozmyslem nebo po předchozím uvážení.

Navíc se jednalo o trestný čin na úřední osobě. I u předchozího pokusu o vraždu hovoří obžaloba o tom, že muž vše předem uvážil a dobře znal následky svého jednání. Z výslechů muže navíc vyplynulo, že chtěl v páchání trestných činů pokračovat. Nejvíce mu údajně bylo líto to, že nezranil a nezabil více lidí.

„Muž čelí obžalobě za vraždu, dále za pokus o vraždu, pokus o těžké ublížení na zdraví, za dvojí nedovolené ozbrojování a za poškození cizí věci,“ uvedl konkrétní závěry podle iDNES Wenig. Je velmi pravděpodobné, že nakonec skončí ve vězení na doživotí.

Vyhrožoval jí už dříve

Motivem k činům bylo pro muže údajně to, že se mstil za příkoří, která mu úřednice podle jeho slov udělala. Zastřelené, jak připomíná CNN Prima NEWS, již v roce 2016 písemně vyhrožoval, tehdy ale nikdo netušil, že by byl schopen svá slova naplnit.

Přestože nějaké náznaky k mužově jednání byly už před lety, nejednalo se o nic, čím by se zabývala policie. Nedalo se předpokládat, že by muž svá slova skutečně naplnil, jeho dopis byl tehdy považován spíše o výlev nešťastného člověka, kterému úřady nevyhověly.

Vyšetřování všech trestných činů, které muž spáchal, probíhá intenzivně již téměř rok a stále nebyl určen jeho trest. V současné době je už ale téměř jisté, že výjimečnému trestu se viník nevyhne. Soudy navíc přihlíží také k jeho postoji a k tomu, že pachatel ničeho nelituje a na rovinu mluví o tom, že kdyby nebyl zastaven, páchal by vraždy dál.

Zdroj: iDNES, CNN Prima NEWS, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články