Na 33. výročí sametové revoluce se znovu uskuteční pouliční festival Korzo Národní. Připomene boj za svobodu a demokracii

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
narodni_trida
Zdroj: Profimedia

Spolek Díky, že můžem spolu s Úřadem vlády ČR letos opět organizují festival Korzo Národní. Otevřený kulturní prostor nejen na Národní ulici v Praze rušnou dopravní tepnu v den státního svátku 17. listopadu sice uzavře autům a tramvajím, ale otevře ji lidem.

Přípravy na pád komunistického režimu začaly velkou demonstrací právě 17. listopadu roku 1989 a rozpoutaná sametová revoluce trvala až do konce téhož roku. Snahy o demokratizaci vlády byly zpočátku Veřejnou bezpečností radikálně potlačovány, ovšem bez ztrát na životech, proto byla revoluce nazvaná jako sametová.

Díky, že můžem je neziskový spolek tvořený především studenty a mladými lidmi. Snaží se nejen mladé generaci připomínat hodnoty svobody a demokracie. V rámci těchto snah každý rok již od roku 2014 připravuje festival Korzo Národní. Letošní program je opravdu bohatý, nabídne přes 90 aktivit od Národního divadla až po Jungmannovo náměstí.

Kdy, když ne teď? Kdo, když ne my?

Letošní program Korza Národní je nesmírně bohatý a pestrý. Nabídne pietní akty, hudební vystoupení, výstavy i historický program. A to i za podpory Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek. Mnoho akcí se odehraje také na náměstí pojmenovaném podle hlavního představitele sametové revoluce Václava Havla.

Na náměstí Václava Havla se veřejnosti představí celkem 13 organizací jako na příklad Člověk v tísni, AMO, Amnesty international, ÚSTR, Nadace Via, Muzeum paměti XX. století, Forum 2000 a další. Jejich snahou bude zvýšit povědomí o tom, jak zlepšit okolní svět a aktivně se zapojit.

Organizátoři nezapomněli ani na Obývák Václava Havla, v němž budou herci Národního divadla a Divadla Na Zábradlí číst úryvky z díla Václava Havla i z textů současných autorů. Letos na téma perzekuce či vymezování se proti oficiálním proudům, uvádí web Václav Havel.

Modlitba pro Martu

Balkon Paláce Metro na Národní třídě se opět po roce stane pietním místem, odkud ve 13 hodin zazní česká hymna v podání jazzové zpěvačky, skladatelky a textařky Marty Kloučkové. V 17.11 pak zazní hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu. Tu letos zazpívá Berenika Kohoutová, která ztvárnila osobu Marty Kubišové v recitálu Marta.

Festival Korzo Národní nezapomíná ani na ty nejmenší bojovníky za svobodu a demokracii. Pro děti je připraven speciální kulturně vzdělávací program. Ve dvou výtvarných tramvajích zaštítěných Skautským institutem si budou moci po celý den vyrobit třeba dobové tiskoviny nebo se ve skautském táboře naučit základy skautského života.

Zdroje: Díky, že můžem, Korzo Národní, Václav Havel, ÚSTR, Facebook, Letní scéna musea Kampa

Autor: Veronika HolcováSouvisející články