Na bohnickém hřbitově se usídlila bachyně i se selaty. Město s tím nic dělat nehodlá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
divoke prase
Zdroj: Shutterstock

Prase divoké u nás nemá žádné přirozené nepřátele, proto v posledních letech docházelo k jeho přemnožení, napsal už v roce 2017 server Sport, který tehdy na zvěř upozorňoval terénní běžce. A od té doby se příliš nezměnilo. Nyní se téměř stokilová bachyně i se selaty usídlila přímo mezi hroby na bohnickém hřbitově. Pro lidi může být nebezpečná, myslivci ji ale ani tak nemohou odstřelit.

„Prostě se přiblížím k té kapli a najednou vidím takové monstrum. Říkám, sakra, co to je? Všiml jsem si, že má kolem sebe i mladý, takže by mohla být i agresivní,“ popsal pro TV Nova situaci influencer, který bachyni v Bohnicích jako první natočil.

Střelba na prase je vyloučena

Pro člověka může být divoké prase velmi nebezpečným. Ačkoli přirozeně je zvíře spíše plaché, v případě, že se cítí ohroženo, může zaútočit. Jelikož má bachyně selátka, je velmi pravděpodobné, že by rodinu při střetu s člověkem bránila.

Myslivci jsou přesto v této situaci krátcí. „V podstatě je ta střelba vyloučena, protože se nachází na nehonebních pozemcích uvnitř obce,“ uvedl pro Novu Daniel Švčrula z Českomoravské myslivecké jednoty.

Lidé byli upozorněni

Kolem hřbitova byly rozmístěny alespoň varovné cedule, díky kterým by lidé měli být v bezpečí, pokud se budou držet od místa v dostatečné vzdálenosti.

Bohužel ale i přes veškerá varování lidé hřbitov navštěvují, mnohdy i se svými psy, což je dvojnásobně nebezpečné.

Podle reakcí na sociálních sítích je sice cedule s varováním alespoň nějakým krokem, bylo by ale třeba spíše pracovat na odstranění bachyně. „Divoká prasata jsou velký průšvih, je třeba zajistit její odstřel,“ myslí si pan Karel.

„Mělo by se s tím něco dělat, než to tam celé rozryjí,“ podotýká paní Kateřina.

Podle mluvčího Prahy 8 Martina Šalka ale město nehodlá s bachyní dělat nic. Na hřbitově bude jednoduše tak dlouho, dokud se jí tam bude líbit.

Zdroj: Sport, TV Nova, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články