KOMENTÁŘ: Poslankyně za ANO chtějí zcela zakázat náhradní mateřství. Nejspíš jim nedochází, kolika lidem berou šanci na rodinu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Matka a dite
Zdroj: Shutterstock

Za náhradní mateřství vězení. Taková je podle dvou političek hnutí ANO spravedlnost. Poslankyně Zuzana Ožanová a Helena Válková přišly s přísným návrhem, který by náhradní mateřství zcela zakázal. Podle jejich slov by měla novinka zamezit obchodování s dětmi.

Text je komentářem autorky.

Navrhovaná novela by měla v České republice zcela zakázat odnosit dítě ženě, která ho z jakéhokoli důvodu sama mít nemůže, jinou ženou. A to nejen v případě, že by šlo o „cizí“ ženu, ale i v případě, kdy by páru pomáhala se založením rodiny například nějaká příbuzná.

Nepřispívá to rodinné pohodě

„Domnívám se, že by nemělo být surogátní mateřství ani v té přímé linii, a to z jednoho prostého důvodu – to tlačení na rodinné příslušníky ve smyslu, že musíš, opravdu nepřispívá rodinné pohodě,“ uvedla k problému podle serveru Seznam Zprávy Zuzana Ožanová.

Podle jejího názoru tedy rodině daleko více přispívá vlastně žádnou rodinu nezakládat. Jinak si totiž nelze vysvětlit, proč bere některým lidem i jedinou šanci na šťastný život.

Podle Válkové je návrh podáván především v souvislosti s případem mezinárodního gangu, který využíval českého právního vakua, a léta přivážel do Česka rodit chudé Ukrajinky, jež se v Praze svých dětí za peníze vzdávaly.

Je pravda, že hranice mezi náhradním mateřstvím a obchodem s dětmi je velmi tenká, mělo by se ale tedy spíše pracovat na její úpravě, nikoli však odebírat lidem právo na spokojený život.

Jak potvrzuje server iDNES, náhradní mateřství u nás mnoha lidem velmi pomohlo. Důvod, proč ho zakázat, nevidí ani etik a filozof Jan Payne.

„Náhradní mateřství je jedna z variant umělého oplodnění. Jeho zákaz by znamenal zákaz veškerého umělého oplodnění,“ nechal se slyšet na Českém rozhlasu Plus. A pochvalu si za svůj návrh neodnesly poslankyně ani od veřejnosti.

„Amatérismus. Minimálně od bývalé ministryně spravedlnosti bych čekal lepší výkony,“ napsal v komentářích na Seznam Zprávách pan František.

„Obě jsou to blbky. O Válkové, která kdysi nosila kufřík prokurátorovi Urválkovi, jsem to věděl už dávno. Ožanovou jsem do dneška neznal a mělo to tak zůstat,“ dodal pan Jan.

„Neplodný pár chce, náhradní matka chce, ale pár ženských v parlamentu, kterým do toho vůbec nic není, by rádo rozkazovalo,“ rozčiluje se pak pod článkem na iDNES uživatel Honza.

V současné době tak nezbývá než doufat ve zdravý rozum většiny a v to, že návrh zůstane jen návrhem. A co nejdříve ideálně zapomenutým.

Zdroj: Seznam Zprávy, Český rozhlas Plus, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články