Na Den české státnosti se v Praze otevřela pozoruhodná Rezervace Dja. Zoo má nový pavilon pro gorily

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
zoo_dja
Zdroj: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

Od 28. září došlo k úpravě autobusových linek v oblasti pražské Troji. V souvislosti s otevřením nového pavilonu goril se Praha rozhodla trvale upravit dostupnost Zoo Praha pomocí MHD. Přidala tak zastávku přímo u nově otevřeného pavilonu goril Rezervace Dja. Nyní je zde autobusová zastávku Zoo Praha-Sklenářka.

Slavnostní otevření pavilonu se uskutečnilo během státního svátku 28. září. Jedná se o jednu z největších staveb v Zoo Praha a je koncipován tak, aby návštěvníkům poskytla zážitek z cesty Kamerunem. Rezervací Dja byl pavilon nazván podle oblasti, kde se v Kamerunu Zoo Praha podílí na ochraně přírody, uvádí web Zoo Praha.

Cesta Kamerunem

„Celý pavilon je koncipován jako cesta Kamerunem do pralesa, kde se otevře mýtina s výhledem na gorily. Tady je unikátní úplně všechno, je to naprostý originál. Tyto stavby v zoo jsou vždy velmi specifické. Návštěvníci tady skutečně vstoupí do pralesa, s živými rostlinami, mohutnými stromy, prostorovým zvukem a s občasným deštěm,“ citují Novinky ředitele pražské zoo Miroslava Bobka.

„Nový pavilon goril je vybudován s ambicí zprostředkovat návštěvníkům autentickou atmosféru cesty Kamerunem – z venkova na okraj tropického deštného lesa a potom do jeho hloubi, až na mýtinu, na níž je možné spatřit gorily. Zároveň se zvířaty střední Afriky chceme představit také prostředí jejich přirozeného výskytu,“ uvádí tisková zpráva pražské zoo.

Celosvětový unikát

„Jak vnitřní, tak venkovní expozice je dvojnásobně veliká a návštěvnický prostor je několikanásobně větší než na stávajícím pavilonu goril,“ citují Novinky vysvětlení investičního náměstka zahrady Lukáše Divokého.

„Nikde ve světě nenajdete podobnou stavbu, je originální architektonicky, ale i technologicky. V hlavním sále můžete slyšet, co se děje u goril, ale ony nemohou slyšet nás. Dělí nás čtyřcentimetrové akustické sklo,“ doplnil Divoký k tomu, jak ochraňují milované gorily.

Křest knihy Miroslava Bobka

Během slavnostního otevření rezervace Dja došlo i na křest knihy Ryšavý knihovník Miroslava Bobka. Ředitel Zoo Praha vydal výběr svých sloupků, které rozšířil a doplnil spoustou fotografií.

Kniha s podtitulem a další zápisky ředitele zoo není první knihou tohoto autora. První zápisky ředitele vydal v roce 2020 pod názvem Supi v hotelu Continental. Na svém kontě má i Zoopisník, Gorilí pohádky a další postřehy ze zoo.

Předmluvu ke knize napsala světově uznávaná primatoložka Jane Goodall. „Přečetla jsem si Miroslavovu předchozí knihu Supi v hotelu Continental, která se mi moc líbila, a těším se i na tuhle. Jsem si zcela jistá, že se Ryšavý knihovník bude líbit také vám, jeho čtenářům,“ uvedla k propagaci knihy na jejím křtu.

Na slavnostním otevření Rezervace Dja vystoupili kromě Bobka primátor Prahy Zdeněk Hřib, jeho náměstkyně Jana Plamínková, kmotři stavby pavilonu herecký pár Zlata Adamovská a Petr Štěpánek. Spolu s nimi slavnostní pásku přestřihli i bývalý reprezentační fotbalista Karel Poborský, zpěvačka Lucie Bílá a ministr zahraničí Jan Lipavský, uvádí web iDNES.

Zdroje: PID, Zoo Praha, Twitter, Novinky, Facebook, iDNES

Autor: Veronika HolcováSouvisející články