Konec oprav Barrandovského mostu se opět posune, firma žádá o prodloužení podruhé. Nejspíš padne pokuta

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
barrandovsky most
Zdroj: David Malík / CNC / Profimedia

Opravy Barrandovského mostu se opět protáhnou. První fáze projektu se pozdrží o několik týdnů. Řidiči se možného průjezdu po nové rampě ze Strakonické a části jižního mostu dočkají nejdříve 22. října. Firmu za zdržení velmi pravděpodobně čeká pokuta.

Společnost Porr, která na opravách mostu pracuje, požádala o prodloužení termínu na dokončení oprav už podruhé. Poprvé o tom informoval primátorův náměstek Adam Scheinherr s tím, že místo 2. září budou opravy ukončeny o 27 dní později.

Teď ale firma potřebuje opět více času. Dokončení je tak posunuto už celkově o dva měsíce. Před více než týdnem informoval na svém twitteru Scheinherr o tom, jak opravy pokračují, nezdálo se přitom, že by měl obavy ze zdržení.

„Barrandovský most právě teď. Pokládáme první vrstvu asfaltu,“ uvedl. Pod příspěvkem se dočkal komentářů od těch, kterým se první prodloužení nelíbilo, na druhou stranu se ho zastalo mnoho lidí s tím, že je podobný projekt velmi těžké zrealizovat.

Mohou za to změny dokumentace

Už v prvním případě zdržení uvedl Scheinherr, že projekt, který začal 16. května, nemohl s některými problémy počítat. Jedním z těch hlavních bylo, že bylo třeba zapracovat do konstrukce více armatur, tedy potrubních spojek a kolen, než se původně očekávalo.

Další prodloužení oprav si podle mluvčí firmy Jany Mašínové vyžádaly mimo jiné i změny ve stavební dokumentaci. Podle jejích slov firma Porr rozhodně smlouvu neporušila, píše iDNES.

„Posunutí termínu je způsobeno zejména nepředvídatelnými fyzickými podmínkami, které se objevily během rekonstrukce a které jsou podle smlouvy rizikem objednatele. Z této skutečnosti vyplynula celá řada změn projektové dokumentace, k provedení těchto variací nad rámec původního zadání jsme obdrželi pokyny objednatele,“ uvedla Mašínová.

Padne pokuta

Technická správa komunikací vidí celou věc jinak. Už v prvním případě bylo zdržení problémem, dalo se ale ospravedlnit. Druhé zdržení už ale úřad tolerovat nehodlá.

„Počínaje dnem 30. 9. 2022 uplatní TSK Praha veškeré smluvní nároky na kompenzace za nedodržení termínu dle podmínek smlouvy,“ řekla podle České televize mluvčí TSK Praha Barbora Lišková.

Náměstek pro dopravu doplnil, že by za první den zpoždění měla padnout pokuta pět milionů korun. Vedení obou stran budou následně o dalších sankcích jednat. Rekonstrukce měla původně skončit 2. září, po prvním prodloužení měla být hotova do 29. září. Teď se ale odsunuje otevření mostu opět o měsíc.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články