Na Hry X. letní olympiády dětí a mládeže 2022 dorazilo mnoho sportovních talentů. Do konce měsíce soutěží v Olomouckém kraji

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
olympiada
Zdroj: Sergio Yoneda / Shutterstock.com

Na Andrově stadionu v Olomouci se v rámci Her X. letní olympiády dětí a mládeže utká přes 3500 sportovců a sportovkyň ve dvaceti sportech. Pořadatelé plánují rozdat až 686 medailí mladým sportovcům. Hry jsou v přípravě od roku 2020, kvůli covidu mohly ale začít až letos.

Slavnostní zahájení X. letní olympiády dětí a mládeže se odehrálo v neděli 26. června v podvečer na olomouckém Andrově stadionu za účasti všech kvalifikovaných sportovců a za podpory renomovaných českých sportovců. Soutěže budou probíhat na šesti místech Olomouckého kraje do čtvrtka 30. června.

Olomouc je nyní centrem sportu

„Olomoucký kraj podporuje sport dlouhodobě. I díky tomu u nás vyrůstá řada skvělých sportovců, kteří dělají našemu regionu dobré jméno doma i v zahraničí. Zároveň dáváme příležitost sportovat tisícovkám dalších lidí, kteří ani tak netouží po medailích, ale jde jim o čistou radost z pohybu. A o tom je sport především. Přeji nám všem, aby nám dal sport přesně to, co od něho očekáváme,“ uvedl pro server Olomoucký kraj náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu Michal Zácha.

Zahájení probíhalo jako na velkých olympijských hrách, tedy vztyčením olympijské vlajky a zapálení olympijského ohně, toho se ujal oštěpař a vicemistr světa Jakub Vadlejch. Následovaly sliby sportovců a zazněla česká hymna. O medaile se bude bojovat v Olomouci, Prostějově, Přerově, Uničově, Kojetíně a Velké Bystřici. Mladé naděje českého sportu přijelo podpořit mnoho uznávaných sportovců. Ti se účastnili zahajovacího vlajkového průvodu jako vlajkonoši.

Úspěšní sportovci podporují mladé sportovce

„Úspěšní sportovci jsou pro děti vzorem. Jsme hrdí, že z Olomouckého kraje pochází řada reprezentantů České republiky. Zároveň jsme rádi, že právě u nás bude poprvé na olympiádě dětí a mládeže šerm, jehož ambasadorem je mladý olympionik Jakub Jurka,“ sdělil v tiskové zprávě hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Až do čtvrtka 30. června bude celkem 3539 mladých sportovců soupeřit v celkem 20 sportech a 73 disciplínách. Letošní desátý ročník úplně poprvé živě přenáší ČT sport. Jubilejní ročník organizátoři plánují již druhým rokem, v roce 2020 se ale hry nemohly konat kvůli pandemii covid-19. Proto bylo nutné přípravy pozastavit a odložit o dva roky.

Zdroj: Olomoucký kraj, Olympijský tým, iDNES, Olomoucká drbna

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články