Na Moravě a ve Slezsku hrozí odpoledne bouřky. Výstraha platí až do večerních hodin

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
bourka jaro
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

V neděli odpoledne se mohou na Moravě a ve Slezsku objevit silné bouřky, které mohou poničit zahrady a nejen je. Upozornil na to Český hydrometeorologický úřad.

Kromě bouřek se objeví také silný vítr, který bude mít v nárazech až 75 km/h. Také mohou padat kroupy. ČHMÚ to uvádí na svých stránkách, kde lidé najdou i další informace ohledně počasí na neděli.

Pršet bude na většině území republiky

Výstraha platí od nedělní 13. hodiny a potrvá až do 18. hodin večer. Jedná se sice o nízký stupeň nebezpečí, i tak by ale lidé měli být na pozoru. Výstraha je platná pro Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj.

Nárazy větru mohou lámat větve stromů. „Předpověď bouřek na zítřejší odpoledne a podvečer (24. 4.) ve východní části našeho území je spojena s velkou nejistotou týkající se přesnější pozice tlakové níže a s ní spojené studené fronty,“ lze se dočíst na facebooku ČHMÚ.

„I malá změna znamená posun v čase a v prostoru a tím pádem velké rozdíly v reálné situaci, která může nastat. Co se týče nebezpečných doprovodných jevů bouřek, byla i přes tuto nejistotu vydána výstraha už dnes na území 4 celých krajů, přes které bude studená fronta odpoledne poměrně rychle přecházet,“ vysvětlují meteorologové.

Na silnicích budou polámané větve

Kromě silného větru a deště se mohou objevit také kroupy. V neděli ale má pršet na většině území České republiky. Srážky pak budou ubývat až k večeru. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 8 až 13 stupni, na Moravě se mohou dostat až na 19 stupňů.

„Relativně silné jižní proudění ve východní části střední Evropy a přechodně teplejší vzduch na Moravě bude podporovat vznik menších krup, nebo i tvorbu vrstvy malých krup v bouřkách, v okolí bouřek pak zesílené nárazy už tak čerstvého větru, které mohou při přechodu fronty dosahovat až 75 km/h,“ vysvětlují meteorologové.

Lidé by si tak měli preventivně zajistit nábytek na terasách nebo v pergolách a zajistit bezpečí pro všechny obyvatele domu nebo bytu. Pozor také na spadané větve na silnicích, řidiči by měli být obzvlášť opatrní při večerních nebo nočních cestách.

Zdroj: Facebook, ČMHÚ

Autor: Raina TomanováSouvisející články