Ulice Ukrajinských hrdinů už je osazena novými tabulemi. Nikdo na ní nemá trvalou adresu

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
prejmenovani ulice zdenek hrib
Zdroj: Profimedia

Část Korunovační ulice na Praze 6, v níž sídlí ruská ambasáda, nechal pražský magistrát osázet novými tabulemi a cedulemi s novým názvem ulice, a to Ukrajinských hrdinů. Zástupci města a Prahy 6 byli při osazení přítomni společně s Jevhenem Perebyjnisem, který je ukrajinským velvyslancem.

Město chtělo vyjádřit podporu Ukrajině nejen tím, že ubytují uprchlíky nebo jim poskytnou finanční pomoc, ale i tímto krokem. Přejmenovaný je kromě ulice také železniční most, který se jmenuje Skakunův. Pojmenovali ho podle Vitaliji Skakunovi, který na konci února zemřel, aby zabránil vstupu ruských tanků do města Cherson.

Zdeněk Hřib se snaží pomáhat všemi prostředky

„To, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny a že jeho jednání je vlastně genocidou proti ukrajinskému národu, je, myslím, zjevné a nelze před tím zavírat oči,“ řekl primátor Prahy Zdeněk Hřib. Kromě tohoto aktu se snaží pomáhat také jinými způsoby.

Také ukrajinský velvyslanec se vyjádřil a poděkoval těm, kteří pomáhají. „Myslím, že je moc důležité především pro českou mládež, aby věděli, co je dobro a co zlo. Jsme svědky klíčových událostí nejen pro Ukrajinu, ale pro celou Evropu a pro světový bezpečnostní systém.“

Kromě něj bylo u odhalení názvu ulice také několik dalších zástupců ambasád Litvy, Estonska nebo Polska. Také v jiných státech se rozhodli přejmenovat ulice u ruských ambasád. Pražští obyvatelé se navíc nemusí bát, že by kvůli tomu měli problémy s úřady.

Problémy s doručováním pošty?

V přejmenované ulici totiž nestojí žádné obytné domy, takže tu nikdo nemá ani trvalý pobyt. Lidé si tak nemusí měnit občanské průkazy. Ruská ambasáda pak bude muset používat nový název ulice nebo použít jméno vedlejší, která je na náměstí, uvedla ČTK.

Jestli se tak nebude dít, může mít problémy s Českou poštou, která nebude schopna doručovat zásilky na správné místo. Mluvčí pošty Matyáš Vitík už dříve uvedl, že zatím budou zásilky označené starou adresu, ale půjde jen o kratší období. Délku ale neuvedl.

Pošta má své důvody, proč přistoupila k takovému systém. Spousta odesílatelů totiž nemusí vědět, že se přejmenovala ulice a tím pádem by pošta opravdu nemusela být doručena.

Zdeněk Hřib se s fotografií s novou tabulkou pochlubil také na svých sociálních sítích.

„Je nutné ocenit odvahu Ukrajinců, kteří brání svou vlast před Putinovou neospraveditelnou agresí. Zprávy, fotografie a videa, které přináší denně svědectví krutostí a hrůz z Ukrajiny, mě stále přesvědčují, že ji musíme i nadále podporovat,“ napsal na facebook.

Zdroj: Facebook, ČTK, Aktuálně, Pražský deník

Autor: Raina TomanováSouvisející články