Na sjezdu sudetských Němců promluvil Bělobrádek a zahrála česká hymna. Markus Söder to označil za symbol přátelství

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Markus Soder
Zdroj: Profimedia

Sudetoněmecký sjezd se letos konal v bavorském Hofu a byl významný tím, že zde poprvé zazněla česká hymna. Dle bavorského premiéra Markuse Södera jde o symbol, že Češi a Němci již nejsou nepřátelé. To ve svém projevu zmínil i lidovecký poslanec Pavel Bělobrádek, který uvedl, že nejsme jen Češi a Němci, ale jsme Evropané.

Za symbol vzájemného přátelství českou hymnu na sjezdu označil i nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Hymnu zde živě zahrála dechovka kapelníka Rolanda Hammerschmieda.

Na sjezdu Česko zastupoval Pavel Bělobrádek

„Domnívám se, že právě sudetští Němci jsou skvělými vyslanci pro spolupráci, mají totiž k českým zemím osobní vztah a po stovky let přispívali k jejich rozvoji a přispěli k jejich jedinečnosti,“ uvedl ve svém projevu Bělobrádek.

„Přes všechny hrůzy, na které nesmíme zapomínat a musíme o nich mluvit a interpretovat, musíme hledět vpřed. Nejsme jen Češi, Němci, jsme Evropané, máme odlišné kořeny, ale společné plody,“ řekl dále lidovecký poslanec.

Ve svém projevu Bělobrádek vyřídil pozdravy od některých členů vlády, kteří se nemohli sjezdu zúčastnit. „Mám vás ujistit, že spolupráce s Německem a zvláště s Bavorskem je intenzivní a chceme ji dále rozvíjet, obzvláště v oblastech kultury a hospodářství,“ řekl jejich jménem.

„Doufám, že svoboda, pravda, respekt a spolupráce nakonec zvítězí v celé Evropě. A k tomu je potřeba dialog, protože pak se dá předejít šovinismu, diktatuře a válkám,“ dodal Bělobrádek na sjezdu.

Velké naděje v české předsednictví

Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt se během svého projevu zaměřil na mírové poslání sudetských Němců. „Svoboda je pro nás elixír života, jsme hnutím svobody,“ uvedl.

Také vyjádřil velká očekávání od českého předsednictví v Radě EU a uvedl, že konec francouzského předsednictví bylo spíše předvolební kampaní Emmanuela Macrona.

„Máme plno očekávání a já vím, že český premiér Petr Fiala je přesvědčený Evropan,“ řekl Posselt. České předsednictví budou prý velmi podporovat s tím, že hlavním cílem je zachování jednotné Evropy.

Jak Bernd, tak Söder ve svých projevech zmínili i válku na Ukrajině. „Rusko musí prohrát,“ řekl ve svém projevu Söder.

Sjezd v Česku je zatím v nedohlednu

Posselt také vyjádřil přání, aby se některý z dalších sjezdů konal v České republice. Zatím k tomu však situace dle něj nedozrála, ačkoliv se pozastavil nad tím, proč tento sjezd vyvolává takové emoce. Upozornil, že již nyní se sudetští Němci účastní některých akcí či pořádají setkání rodáků a nebyl na nich dle Posselta zatím žádný problém.

„Každý rok pracujeme na tom, abychom strašlivé události z naší minulosti přetavili v něco pozitivního,“ uvedl a pokračoval: „Jsme připraveni sjezd v Česku uspořádat, přejeme si to, ale nikoho v Česku k tomu nutit nebudeme.“

Jednou prý již bylo jedno české město i vybráno, ale poté se změnil starosta a ze sjezdu sešlo.

Sudetendeutsche Landsmannschaft, tedy v překladu Sudetoněmecké krajanské sdružení, je jedním z několika vysídleneckých spolků, který zastupuje Němce, nuceně vystěhované ze Sudet, a jejich potomky.

Emoce ohledně sudetských Němců jsou stále napjaté a z historického hlediska se není čemu divit. Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty přibližně 3 miliony Němců, přesné číslo není podle historiků známo, ale během organizovaného odsunu to bylo zhruba dva a půl milionu lidí.

Zdroj: Česká televize, ČTK, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články