Na Staroměstském náměstí v Praze se konala Manifestace PRO budoucnost nás a našich dětí

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
demonstrace_praha
Zdroj: Aliaksandr Antanovich / Shutterstock

Demonstraci, která se konala 11. září, svolala strana PRO (Právo Respekt Odbornost) v čele s Jindřichem Rajchlem a k němu se připojili i další straničtí kandidáti do Senátu. Podle předsedy strany Jindřicha Rajchla byla demonstrace svolána 7. července.

Nedělní propršené odpoledne bylo ve znamení demonstrace. Na Staroměstském náměstí od 14.00 dav i strana PRO projevovali nesouhlas se současnou politickou a ekonomickou situací v České republice. Rozhořčený dav i řečníci akce velmi nesouhlasí se současnou vládou Petra Fialy a požadují jeho demisi. Dále se hovořilo zejména o cenách energií a konfliktu na Ukrajině.

„Další krok k navrácení České republiky do rukou jejích občanů! Nenechme se nikým a ničím vyprovokovat – nereagujme na snahu našich oponentů nás zdiskreditovat. Nejsme proti, jsme PRO!“ napsal na svůj profil na facebooku Jindřich Rajchl tři hodiny před začátkem demonstrace.

Charta 2022

„Pojďme společně udělat další krok na cestě k demokracii. Buďme všichni PRO! V průběhu manifestace se Vám představí kandidáti do Senátu za stranu Právo Respekt Odbornost. Vystoupí mluvčí Charty 2022 profesor Jiří Beran, předseda strany PRO Jindřich Rajchl a další významní hosté. Pojďme společně dát jasně a hlasitě najevo, že takovou vládu nepotřebujeme. Je nejvyšší čas začít řešit energetickou a ekonomickou krizi. Je ten správný čas být PRO!“ Tak zněla facebooková pozvánka na demonstraci.

Vystoupili signatáři Charty 2022, kteří kandidují do Senátu, lídr PRO Jindřich Rajchl či mluvčí Charty 2022 profesor Jiří Beran.

Charta 2022 je otevřené společenství lidí, které spojuje vůle zasadit se o respektování lidských i dalších občanských práv v naší zemi i ve světě. Je shrnutím hodnot demokratického právního státu. Její signatáři svým podpisem vyjadřují souhlas s těmito hodnotami. Jejími mluvčími jsou prof. MUDr. Jiří Beran CSc., JUDr. Tomáš Nielsen a JUDr. Jindřich Rajchl, uvádí stránky Charty 2022.

Jste i vy PRO?

„Jsme tu, protože nás spojila potřeba postavit se proti zvůli a aroganci, neschopnosti a neodbornosti minulé i současné politické reprezentace, kterou ukázala v celé její nahotě koronavirová krize. Jsme lidé mnoha profesí od vědců, lékařů, právníků, manažerů, ekonomů až po hasiče, zdravotní sestry a pedagogy,“ uvádí strana PRO důvody pro svůj vznik.

„Každý z nás ve svém oboru něco dokázal, vytvořil a získal si respekt svého okolí. Jsme tu proto, že každý z nás má znalosti, schopnosti, zájem a vůli přispět v rámci své odbornosti a svých zkušeností k řešení problémů, které nás všechny trápí,“ dodávají. Za své základní hodnoty přijali právo, respekt a odbornost, odtud také pochází jejich název PRO.

Demisi pro Fialu

Právník Tomáš Nielsen na demonstraci vyzval za souhlasného skandování lidu vládu Petra Fialy k demisi, uvádí Praha IN. „Politici dokázali naštvat lidi a naštvat odborníky. Zneužili právo proti našim právům, snaží se nám sebrat budoucnost. My jsme ale také rodiče a my našim dětem budoucnost sebrat nechceme. My se nikdy nevzdáme,“ sdělil Nielsen.

Sám premiér Petr Fiala se k celé demonstraci zatím nevyjádřil. Na svých sociálních sítích se v neděli věnoval vzpomínce na teroristické útoky z 11. září 2001 a důležitosti členství v NATO. Mimochodem jedné z několika organizací, kterých je ČR členem.

Strana PRO však ve svém programu uvádí, že členství v mezinárodních organizacích je součástí české zahraniční politiky, vždy ale musí být přínosem pro naši zemi a pro její občany. Proto například navrhuje vystoupit z WHO.

Zdroj: Strana PRO, Charta 2022, Facebook, Praha IN, Twitter

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články