SPD představilo kandidáta na prezidenta. Je jím bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jaroslav basta
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Hnutí SPD představilo kandidáta, kterého ze svých řad vyšle do boje o post prezidenta. Je jím Jaroslav Bašta, čtyřiasedmdesátiletý bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a současný člen Poslanecké sněmovny. Lídr hnutí Tomio Okamura oznámil Baštovu kandidaturu na sobotní tiskové konferenci.

Podle informací ČTK Okamura přednesl návrh na postavení Bašty na post kandidáta celostátnímu grémiu hnutí SPD. To ho následně jednomyslně doporučilo. Šéf hnutí dále doplnil, že zvolilo SPD ideálního kandidáta: člověka s obrovskou životní zkušeností v boji za svobodu a demokracii.

Jaroslav Bašta se narodil 15. května 1948 v Plzni. Jeho původním vystudovaným oborem je archeologie, nějaký čas se jako archeolog také živil. V 80. letech napsal přes 130 odborných článků. Koncem roku 1994 se stal členem ČSSD. Ve volbách v roce 1996 byl za svou stranu zvolen do Poslanecké sněmovny.

Bašta působil v letech 2000 až 2005 jako český velvyslanec v Rusku, následně byl v letech 2007 až 2010 velvyslancem na Ukrajině. Sociální demokracii opustil, v roce 2021 pak v parlamentních volbách vedl kandidátku hnutí SPD v Pardubickém kraji, píše web Paměť národa. Ten současně uvádí, že Bašta je také signatářem Charty 77.

Volit mě mohou i jiní občané

„Tady mám arch s podpisem 20 poslanců. SPD podává svého kandidáta. Navrhl jsem ho já osobně,“ uvedl k Baštově nominaci podle Seznam Zpráv Okamura.

„Přestože jsem nominantem SPD, můj profil svědčí o tom, že by mě mohli volit i jiní občané,“ řekl k tomu na tiskové konferenci Bašta.

„Jsme přesvědčení, že máme výborného kandidáta na prezidenta republiky. Jsme velkou stranou, zhruba třetí na pásce dle preferencí. Proto bychom měli mít svého kandidáta,“ dodal poslanec Radim Fiala.

Původně svou kandidaturu na prezidenta nevylučoval ani Okamura, ten ale nakonec uvedl, že se chce soustředit pouze na vedení SPD a kandidovat nebude.

„Chci se plně věnovat práci pro občany. Chci vést SPD k co nejlepším výsledkům ve volbách. Chci sloužit našim voličům k tomu, abychom mohli realizovat náš program. Chci se soustředit na další volby,“ uvedl podle serveru Seznam Zprávy.

Podporu voličů SPD má jistou

Stručný popis svého kandidáta uvedlo hnutí SPD také na facebooku. Tam se strana ve velkém setkala s podporou, v komentářích lidé vyjadřují Baštovi především podporu.

„Jaroslav Bašta je správná volba. Má mnoho zkušeností, je to veřejně známá osoba a nepotřebuje se obohacovat na úkor ČR,“ píše se v jednom z komentářů.

„Pan Bašta je stoprocentní volba. Cením si vašeho přístupu, pane Okamuro,“ stojí v dalším. „Třeba za 4 roky už budete moci v klidu kandidovat,“ dodává následně někdo směrem k lídrovi hnutí s tím, že jeho rozhodnutí se kandidatury pro tento rok vzdát, je správné.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, Paměť národa, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články