Vláda schválila nový rozpočet, který počítá s vyšším schodkem. Podpořilo ho i opoziční ANO

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Stanjura Fiala
Stanjura Fiala

Poslanci dali ve středu zelenou změně státního rozpočtu na letošní rok. Vládě k hladkému přijetí novely pomohli také členové opozičního hnutí ANO. Proti se postavila jen opoziční SPD. Deficit stávajícího rozpočtu se zvýší o 50 miliard. Důvodem je podle vlády rostoucí inflace a také komplikace spojené s válkou na Ukrajině.

Vláda ve svém původním plánu očekávala schodek letošního rozpočtu na 270 miliard. Nyní však tento svůj cíl posunula, a to až na příští rok.

Schodek bude o 60 miliard vyšší

Poslanecká sněmovna tak ve středu musela schválit zvýšení letošního schodku. Ten je momentálně naplánován na 330 miliard korun. Návrh přednesl ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Resort o tom informoval na webových stránkách i twitteru.

„Důvody předlužení jsou poměrně jasné a myslím, že pochopitelné: dopady pokračujícího válečného konfliktu na Ukrajině, růst životních nákladů obyvatelstva vyvolaný jak inflací, tak vysokými cenami energie, reakce na energetickou krizi,“ řekl podle Novinek Stanjura.

„Státní rozpočet se musí kvůli rostoucím cenám vypořádat s dodatečnými výdaji v čele s kompenzacemi vysokých cen energií, druhou mimořádnou valorizací penzí, příspěvkem pro rodiny s dětmi či historicky prvním nákupem plynu do státních hmotných rezerv,“ doplnil ještě na oficiálních stránkách ministerstva.

Podpora přišla i z hnutí ANO

Celkem překvapivě novelu podpořilo opoziční hnutí ANO. Přesto ale měla k návrhu výtky bývalá ministryně financí a současná předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová.

„České firmy, ale i domácnosti žijí ve stínu kolapsu, který se blíží s nadcházející zimou. To však bohužel netrápí vládní koalici, aspoň ne natolik, aby přicházela s rychlými řešeními,“ citovali političku Novinky.

Schillerová ve své řeči totiž upozorňovala na fakt, že stát má vyšší příjmy, než tomu bylo v minulých letech. Tyto peníze ale podle ní nedokáže dostat efektivně k občanům ani k firmám. „Nebudeme brát občany za rukojmí. Tato země potřebuje rozpočet,“ doplnila dle iDNES na závěr.

Okamurovi se rozpočet nelíbí

Tento její názor ovšem nesdílel šéf druhé opoziční strany Tomio Okamura z SPD. Tomu se nelíbily především výdaje státu, které směřují ven z České republiky, tedy odvody do Evropské unie či na pomoc jiným státům.

„Na pomoc českým občanům a firmám se vláda Petra Fialy úplně vykašlala,“ uvedl podle Novinek při svém projevu Okamura.

V aktuální novele je ale například zanesen jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě, který dostaly rodiny letos v létě. Počítá se také s penězi, které stát použije na úsporný tarif, který má pomoci domácnostem s vysokými cenami energií a také s náklady spojenými s valorizací důchodů.

Zdroj: Ministerstvo financí, Novinky, iDNES, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články