Na Ukrajině zemřel první český bojovník. Zřejmě ho zabil minometný granát

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vojaci Ukrajina
Zdroj: Shutterstock

Česká republika má prvního zemřelého dobrovolníka, který odešel bojovat na Ukrajinu. Informace se začala šířit v pátek ze sociálních sítích, přičemž ji v sobotu potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský. Muž padl při bojích na severovýchodě země, kousek od Charkova.

Válka mezi Ukrajinou a Ruskem trvá už více jak tři měsíce. Z České republiky se tam vydalo několik set dobrovolníků, kteří chtěli být nápomocni Ukrajincům v bránění jejich vlasti.

Informace o smrti vojáka se objevily na facebooku

Jedním z nich byl Michal J. z Třebíče, který odjel pomáhat ukrajinským vojákům už před několika měsíci. Informace o jeho smrti se nejprve objevila na sociálních sítích.

„Kamarád Michal J. z Třebíče, jinak zvaný Španěl, byl zabit na frontě u Charkova. Od začátku války na Ukrajině se snažil poskytovat lidem humanitární pomoc. Ať je mu země lehká,“ napsal na svůj facebook mužův dlouholetý přítel Milan Votypka.

Krátce nato přidala podobný příspěvek novinářka Lenka Klicperová. „Na Donbase byl včera zabit první český voják dobrovolník. V místě, kde padl, probíhají těžké boje stejně jako na dalších místech donbaské fronty,“ uvedla na svém facebookovém účtu.

Zabil ho zřejmě granát

Navíc přidala další informace, podle kterých si Ukrajina v bojích nevede příliš dobře. „Pohádky o tom, jak je ruská armáda neschopná, a plná hlupáků, poslouchají jen naivové. Rusové postupují na Donbase pomalu, ale jistě. Mají ztráty, ale zřejmě ještě větší ztráty mají Ukrajinci,“ doplnila.

Podle zpravodaje České televize Jakoba Szántó zemřel muž během své hlídky. „V rámci tvrdých bojů měl být v té chvíli v zákopech a na místo, kde byl, dopadl minometný granát,“ uvedl zpravodaj.

Smrt českého občana nakonec v sobotu potvrdil i ministr zahraničí. „Mohu potvrdit, že na Ukrajině zemřel jeden český občan, že se to odehrálo v doněcké oblasti,“ řekl podle ČTK novinářům Lipavský. Tělo zemřelého muže by mělo být zpět do vlasti převezeno v neděli.

Nedávno se potvrdila smrt českého humanitárního dobrovolníka

Jedná se o prvního zemřelého Čecha, který bojoval v ukrajinské válce, nikoliv však prvního českého občana, který na Ukrajině od začátku války zemřel.

Tím byl řidič kamionu Tomáš, který odjel na Ukrajinu pomáhat s evakuací. Od začátku března se muž přestal hlásit své rodině. Před měsícem informovala Česká televize, že jeho tělo bylo nalezeno v hromadném hrobě. Informaci nakonec potvrdilo i ministerstvo zahraničí.

Zdroj: Česká televize, ČTK, Facebook, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články