Nákupy z Číny se vám od července prodraží. Obchodníci ví, jak vyzrát na pravidla

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Online nakupovani
Zdroj: Shutterstock

Od července se zdaní i levné zásilky z neevropských zemí. Lidé měli posledních pár měsíců na to objednat si zásilky, za které nemuseli platit clo ani daň. Období levných zásilek končí a lidé si za balíčky z Číny připlatí nemalý peníz.

Čeští občané milují levné zboží. Takové zboží jim dlouhá léta nabízely servery Aliexpress a Wish, které nabízí levné výrobky z Číny, často i bez poštovného. Dny levných nákupů však pomalu končí a lidé budou muset zalovit ve svých peněženkách.

Levné zboží nebude tak levné

Lidé si nemají problém objednat i ponožky, u kterých vidí štítek poštovné zdarma. Když se však k ponožkám připočítá DPH a poplatky za celní deklaraci, cena se vyšplhá na takovou částku, za kterou byste u nás pořídili ponožky troje.

Od prvního července má u nás vstoupit v platnost nový zákon, který v rámci přijetí evropských směrnic zruší daňovou úlevu pro levné balíčky ze zemí třetího světa včetně Číny.

Doposud byli všichni nakupující zvyklí na to, že zásilky s hodnotou do dvaadvaceti eur nepodléhají zdanění ani clu a zásilky s hodnotou do sto padesáti eur pouze prodejní dani 21 %.

Česko je u čínských obchodníků oblíbené. Na ekonomice prodejního serveru má poměrně velký podíl, zhruba třicet milionů levných balíčků totiž dorazí právě k nám. Obchodníci nervózně vyčkávají, jak moc velký bude propad tržeb po červencové změně.

Kolik budu muset připlácet?

A jak to bude fungovat? O veškerý proces se postará Česká pošta, která klientům nabídne vyřešení zdanění za dvě stě korun. Za objednaný balíček zaplatíte původní částku, poplatek poště a vypočtenou daň. Ve výsledku se může cena balíčku zvednout až o sto procent.

Čínské e-shopy se pochopitelně budou snažit o udržení svých zákazníků. Asijští prodejci budou mít šanci registrovat se pro obchod v evropském hospodářském prostoru, čímž by mohli převzít pravomoc prostředníka a se zákazníkem platbu daně vyřešit ihned při platbě na prodejním portálu.

Díky této politice by se mohla cena zvýšit o maximálně třicet procent, což by českým občanům umožnilo nakupovat stále trochu levněji. Čínské obchody si však zřídily sklady například ve Španělsku, a pokud objednáváte z Evropské unie, veškeré starosti odpadají.

Autor: František OlšaSouvisející články