Chystáte se do Španělska? Na tamních plážích už si opět nedopřejete jednu neřest

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Spanelsko zakaz cedule
Zdroj: Stely Nikolova/Shutterstock.com

Ve Španělsku odstartovala turistická sezóna, což znamená, že se tamní vláda připravuje na vysoké počty turistů. Zapojila se tak opět do projektu, kterého se minulý rok zúčastnilo na 480 míst. Letos k nim přibude i osm dalších pláží v Baskicku. Se zprávou přišel deník El País.

Zákaz vešel v platnost i na čtyřech městských plážích z deseti v centru metropole Barcelony, informovaly o tom tamní úřady. Zákaz se totiž zaměřuje na kuřáky a jejich nedopalky, které čím dál více znečišťují tamní písečné prostory. Podle deníku El País ale zatím nejsou stanoveny žádné sankce za porušení.

Policie může udělat pouze jednu věc, a to, že pokud vidí osobu na pláži kouřit, smí ji napomenout a připomenout, že je v zákazové zóně. Pokud kuřák ale nic neudělá, policie čin může ohodnotit jako pouhou neposlušnost.

Není to poprvé a asi ne naposled

„Také je známo, že kuřáci riskovali získání infekce jinými způsoby, například dotykem cigarety před tím, než si ji dali k ústům, nebo i tím, že si s neomytou rukou následně sahali po celém obličeji,“ informovala o situaci ve Španělsku BBC minulý rok, kdy protikuřácký zákon vznikl i z důvodu šíření koronaviru.

Iniciativa Pláže bez kouře má velkou podporu. Přidá se i Baskicko, které nová pravidla zavede již tento měsíc. I zde nebudou žádné sankce, ale vláda občany i turisty především vyzývá k udržování pořádku v celém městě, nejen na plážích. V severošpanělské Galicii se již doposud přidalo přes 160 pláží.

V regionu Kanárských ostrovů jsou podle dostupných zahraničních informací kritéria ještě o něco přísnější. Tam se totiž kdekoliv na veřejnosti nesmí kouřit. Pokud kolem vás ve vzdálenosti jednoho a půl metru nikdo nestojí, zapálit si s klidem můžete.

Pláže spadají pod správu tamních radnic, i přesto na některých z nich platí stejné pravidlo jako jinde na veřejnosti. I proto není jisté, jaké budou sankce, protože každá pláž si je v reakci na příslušnou radnici může určit jaké chce. Taková obec Arona na ostrově Tenerife se zákazem přišla už dříve i v reakci na již zmíněnou koronavirovou situaci.

Ne všude jsou tak přísní

Během loňského léta byly některé regiony benevolentnější, například jihošpanělská Andalusie, která sice obyvatelům a turistům zakázala kouřit na plážích, ale pouze v případě, že by nebylo možné dodržet od ostatních osob dvoumetrový odstup.

„Již více než dva roky organizace No Fumadores shromažďuje podpisy zaměřené na přeměnu španělského pobřeží o délce 4 964 kilometrů na oblasti bez cigaretového kouře a vyřazených nedopalků z cigaret,“ informuje o záměrech sdružení web The Guardian.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články