Nalezenou munici na Znojemsku odpálili pyrotechnici na přilehlém poli

od Veronika Holcová
< 1 minuta čtení
nalezena munice
Zdroj: RADEK CIHLA / MAFRA / Profimedia

Během výkopních prací bylo ve středu 11. května nalezeno velké množství munice z druhé světové války. V Únanově na Znojemsku dělníci vykopali přes dva tisíce nevybuchlých ručních granátů a 92 pancéřových pěstí.

„Ve středu byl oznámen ve 13:00 nález nějaké munice, na místo jsme hned vyrazili. Našli jsme celkem 92 pancéřových pěstí a zhruba 2200 ručních granátů. Z toho byly dvě třetiny maďarských a třetina německých granátů,“ uvedl pro ČTK policejní mluvčí Petr Vala.

Evakuace byla nutná

Nález potvrdil pro ČTK i starosta Únanova Jindřich Bulín. „Prováděli tady výkopové práce na kopci při budování přípojky elektrického vedení pro zahrádky.“ Přítomní policisté a pyrotechnici konstatovali, že počet nalezené munice nemusí být konečný. O celé situaci policisté průběžně informovali na svém twitterovém účtu.

Sledující hned příspěvky okomentovali a vyjádřili všem pyrotechnikům i dalším osobám, které se na zásahu podíleli, obrovský respekt a obdiv, že se nebáli s municí manipulovat. Současně ale někteří přiznali, že je takový nález překvapil.

„Masakr. Respekt všem, kteří na tom pracují,“ píše například jeden z komentujících.

Naleziště se nachází v bezprostřední blízkosti obydlené plochy a muselo být z bezpečnostních důvodů neprodyšně uzavřené a neustále střežené policií. Následně byla nařízena nucená evakuace. „Naleziště se totiž nachází mezi domy u polní cesty. Všichni obyvatelé jsou pryč,“ ujistil Vala.

Nyní by již mělo být vše vyřešeno

Před čtvrtečním polednem proběhly na nedalekém poli 4 řízené odpaly ručních granátů. Hasiči a přivolaný bagrista zde vykopali 4 odpalovací jámy, do které granáty umístili a za přísného dohledu pyrotechniků byly odpáleny. Jejich převoz byl prý velmi nebezpečný.

Zbylé zbraně budou podle policie převezeny do trhací jámy, kde budou bezpečně zlikvidovány. Celému odpalu podle Znojemského deníku přihlíželi zdravotní záchranáři i jihomoravští hasiči.

Zdroj: ČTK, Twitter, ČT24, Znojemský deník

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články